Biblioteka

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  

Artykuły

Przejdź do - Konkurs "Zaproś ptaki do swojego karmnika"

Konkurs "Zaproś ptaki do swojego karmnika"


Wszyscy wiemy, że zimą ptaki potrzebują naszej pomocy i chętnie je dokarmiamy. Ale czy potrafimy rozpoznać ptaki przylatujące do naszych karmników?  W bibliotece, na oknie umieściłam wizerunki ptaków. Uczniowie mieli możliwość odszukać ptaki w przygotowanych  atlasach. Zadaniem konkursowym było odgadnięcie nazw ptaków i wpisanie ich do odpowiednich rubryk na otrzymanej karcie.
 Konkurs dotyczył wyłącznie tych ptaków, które mogą pojawić się zimą w pobliżu naszych karmników.  

Kategoria klasy 1-3

I miejsce  Nadia Drabik klasa 2c

II miejsce Kornelia Kępka klasa 2

III miejsce  Antonina Kondziołka klasa 1a

Kategoria klasy 4-6

I miejsce Igor Koliński klasa 4b

II miejsce Amelia Norman klasa 4b

III miejsce  Antoni Koniorczyk klasa 4b

 

Gratuluję zwycięzcom i zachęcam wszystkich do obserwacji ptaków w ich środowisku naturalnym. Życzę  wszystkim miłej i pasjonującej zabawy w odkrywaniu sekretów naszych fruwających przyjaciół. Obecnie obok wizerunków ptaków, zamiast numerków są już umieszczone ich nazwy.

 

21 grudnia 2022
Beata Grzegorczyk
Przejdź do - Dzień pluszowego misia

Dzień pluszowego misia

25 listopada przypada światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji uczniowie klas pierwszych, drugich, trzecich oraz czwartych, zostali zaproszeni do  wysłuchania i obejrzenia fragmentu książki A.A. Milne "Kubuś Puchatek", przygotowanego w formie kamishibaj. Uczniowie mieli też okazję  wziąć udział w konkursie plastycznym "Ja i mój miś"

 

12 grudnia 2022
Beata Grzegorczyk
Czytaj więcej o: Dzień pluszowego misia
Przejdź do - Wielka Liga Czytelników

Wielka Liga Czytelników

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów i rodziców do udziału w kolejnej edycji Wielkiej Ligi Czytelników. Głównym celem konkursu jest promocja czytelnictwa, w tym rodzinnego czytania. Czytanie książek to wielka przygoda, a zarazem wspaniała metoda rozwoju młodego człowieka. Chwile spędzane z dzieckiem na wspólnym czytaniu, znakomicie wpływają na relacje rodzinne.

Aby wziąć udział w akcji należy wypełnić druk zgłoszenia (dostępny w bibliotece), następnie wypożyczać książki wraz z kartami pracy do uzupełnienia w domu.

Po uzupełnieniu, kartę należy oddać do biblioteki w celu sprawdzenia prawidłowości jej wypełnienia. Każdy opiekun otrzymuje link z dostępem do wyników swojego podopiecznego.

Poniżej zamieszczony jest link do prezentacji i regulaminu WLC

https://wielkaliga.pl/polska/polska.php#polska

 

 

 

21 listopada 2022
Beata Grzegorczyk
Przejdź do - Dzień Głośnego Czytania

Dzień Głośnego Czytania

Dzisiaj, 29 września , obchodzimy Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji uczniowie młodszych klas zostali zaproszeni do wysłuchania bajki Beatay Ostrowickiej "Ale ja tak chcę!". Opowiadanie z podziałem na role przeczytały panie wychowawczynie klas pierwszych, drugich i trzecich, wspomagane gościnnie przez panią dyrektor oraz panią bibliotekarkę. Panie  wykazały się dużymi zdolnościami aktorskimi, świetnie się przy tym bawiąc. Bajka o Drzewiakach "Żyjących w buku razem, ale tak naprawdę osobno" bardzo spodobała się dzieciom. Chętnie wypowiadały się i formułowały wnioski na temat postępowania bohaterów. Uświadomiły sobie, że aby mieć przyjaciół, nie można im na siłę narzucać swojej woli.

29 września 2022
Beata Grzegorczyk
Przejdź do - Pasowanie na czytelnika

Pasowanie na czytelnika

Uczniowie klas pierwszych mogą już samodzielnie wypożyczać książki, zabierać je do domu i czytać. W dniu 22 września 2022 r, uczniowie klasy 1 c i 1a, poznali zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz poszanowania książek. Przy okazji dowiedzieli się, kto jest patronem szkoły do której uczęszczają i zrobili sobie zdjęcia w towarzystwie Króla Maciusia I.
Nie mogło oczywiście zabraknąć głośnego czytania. Szkolna bibliotekarka, pani Beata Grzegorczyk, przeczytała pierwszoklasistom fragment książki pt.:”Opowieści o tym co w życiu ważne”. Uczniowie wysłuchali opowiadania „Krzyżówka prababci”. Dowiedzieli się, że dawniej nie każdy miał możliwość chodzenia do szkoły, a niektórzy ludzie musieli pokonać wiele trudności, aby samodzielnie zdobyć umiejętność czytania i pisania.
Na pamiątkę uroczystości nasi najmłodsi uczniowie otrzymali ręcznie robione zakładki.
Pod koniec spotkania  każdy uczeń  miał możliwość wypożyczenia pierwszej książki.
Mamy nadzieję, że pełni zapału pierwszoklasiści  będą częstymi gośćmi naszej biblioteki

23 września 2022
Beata Grzegorczyk
Przejdź do - Nowości

Nowości

Nasza biblioteka wzbogaciła się ostatnio o nowe książki. Poniżej znajdżiecie linki do filmów, przedstawiających nowości. Zapraszam do zapoznania się z nimi. Mam nadzieję, że przypadną Wam do gustu nasze propozycje i przyjdziecie je wypożyczyć. Do zobaczenia w bibliotece!

link do filmu z propozycjami książkowymi dla klas młodszych

https://youtu.be/B0OT-g4Bzbo

link do filmu z propozycjami książkowymi dla trochę starszych uczniów

https://youtu.be/UWClyWpRLQY

19 września 2022
Beata Grzegorczyk
Przejdź do - Regulamin wypożyczania podręczników

Regulamin wypożyczania podręczników

Witajcie drodzy uczniowie!

Wszyscy już wypożyczyliście podręczniki i ćwiczenia. Niektórzy z Was wypożyczyli nowe, inni używane podręczniki. Dbajcie o nie. Jeśli trzeba podklejcie uszkodzone kartki i okładki, zlikwidujcie napisy i rysunki wykonane przez wcześniejszych użytkowników.

      Życzymy Wam, dobrych wyników w nauce i przyjemnego korzystania z książek. I jak zawsze zapraszamy do korzystania z biblioteki.

Poniżej znajduje się plik zawierający regulamin wypożyczania podręczników. 

7 września 2022
Beata Grzegorczyk
Przejdź do - Konkurs Dziki Zwierz

Konkurs Dziki Zwierz

Na przełomie maja i czerwca, zaprezentowałyśmy uczniom klas starszych i młodszych, spektakl w teatrzyku kamishibaj pt: "KIm jest Ryś - opowiadanie o chłopcu z zespołem Aspergera".

Tematyka osób ze spektrum autyzmu nie jest naszym uczniom obca, więc podeszli do historii Ryśka ze zrozumieniem.

Uczniowie pierwszej klasy zaproponowali, aby przeprowadzić konkurs rysunkowy  o zwierzętach. Efekty ich pracy można podziwiać na filmiku, do którego link znajduje się poniżej tego tekstu.

 

1 miejsce  - Wiktoria Fyda

wyróżnienia: Julia Wdaniec, Antoni Forysiak, Julia Bębenek i Emilia Dubiel

https://youtu.be/cKj2aCGhXhA

27 czerwca 2022

Wielka Liga Czytelników - MISTRZOWIE konkursu wojewódzkiego

Pragniemy poinformować, że nasza drużyna, w składzie Lilla Kowalska (klasa 3a), Amelia Norman (klasa 3a) i Daniel Łaszczyk (klasa 2b), zdobyła w etapie wojewódzkim Wielkiej Ligi Czytelników, 144/150 punktów i otrzymała tytuł MISTRZA WOJEWÓDZTWA.

Aby tego dokonać, nasi laureaci najpierw musieli pokonać innych uczestników szkolnego etapu. Czytali ciekawe książki, wypełniali specjalne karty pracy i rysowali ilustracje do przeczytanych lektur. Potem zwycięzcy etapu szkolnego, wzięli udział w etapie powiatowym. Tu należało przeczytać dość pokażną książkę Tomasza Samojlika "Ambaras" , następnie rozwiązać test, a w nim odpowiedzieć na ponad 100 szczegółowych pytań. Nasi uczniowie świetnie sobie poradzili i jako jedyna drużyna z Jaworzna, zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego. W ciągu niecałych dwóch tygodni, zapoznali się z przepiękną  książką Barbary Kosmowskiej "Niezłe ziółko" i 11 maja bieżącego roku, przystąpili do rozwiązywania kolejnego testu, zawierającego 130 szczegółowych pytań. Tym razem zdobyli 144/150 punktów. To świetny wynik i wspaniałe osiągnięcie.

Serdecznie gratulujemy!

W przyszłym roku szkolnym zapraszamy do udziału w kolejnej edycji tego wartościowego konkursu, zarówno naszych laureatów, jak i wszystkich uczniów naszej szkoły. W konkursie mogą brać udział zarówno uczniowie klas 1-3, jak i 4-6 oraz 7-8.

 

Beata Grzegorczyk i Diana Nowak

18 maja 2022
Przejdź do - Biblioteka przedstawia - książki Katarzyny Ryrych

Biblioteka przedstawia - książki Katarzyny Ryrych

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą biblioteki w kolejnym, trzecim filmie z cyklu "Biblioteka przedstawia". 

Tym razem zachęcamy do czytania książek Katarzyny Ryrych

Katarzyna Ryrych maluje obrazy i pisze książki dla dorosłych, młodzieży oraz dzieci. Jest wielokrotną laureatką konkursów literackich. Otrzymała m.in. Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego, im. Astrid Lindgrem"n oraz Książka Roku IBBY. Wiele jej książek zostało wyróżnionych wpisaniem na listę Fundacji "Cała Polska Czyta Dzieciom"

https://youtu.be/Gs4Rog46wek

21 kwietnia 2022
Przejdź do - Kamishibai "O chłopcu z dwojgiem oczu"

Kamishibai "O chłopcu z dwojgiem oczu"

W kwietniu obchodzimy  Międzynarodowy Miesiąc Świadomości Autyzmu. Z tej okazji przygotowałyśmy kolejną odsłonę innowacji pedagogicznej "Opowieści z Kamishibai". Tym razem, uczniom klas od pierwszych do ósmych, prezentowałyśmy historię o niezwykłym chłopcu, który różnił się od swoich rówieśników. “Opowiadanie o chłopcu z dwojgiem oczu” pochodzące z książki „Pierwsze kroki. Jak uczyć o prawach człowieka?",  nie jest wprawdzie historią chłopca ze spektrum autyzmu, ale tak jak w przypadku autyzmu opowiada o “inności” zachowań, umiejętności oraz wyglądu.

Oprócz samej opowieści, która  wzbudziła w uczniach emocje i sprowokowała do zadawania wielu pytań, na poszczególnych spotkaniach poruszyliśmy takie tematy jak:

 • uczucia osoby, która w jakiś sposób wyróżnia się spośród całej grupy, a jej odmienność jest od razu widoczna,
 • reakcje poszczególnych osób i całej grupy na tę odmienność,
 • dlaczego wszyscy nie jesteśmy tacy sami,
 • czego potrzebuje osoba, która pod jakimś względem wyróżnia się na tle całej grupy,

Uczniowie świetnie poradzili sobie też z wyciąganiem wniosków. 

…Nieważne jak ktoś wygląda, ważne jaki jest….

…każdy niezależnie od wyglądu ma prawo do szacunku i szczęścia…

Na koniec spotkania przedstawiliśmy  książki, których bohaterami są osoby które w jakiś sposób różnią się od rówieśników, które w swoim środowisku uznawane mogą być za “inne".

Beata Grzegorczyk i Diana Nowak

15 kwietnia 2022
Przejdź do - Konkurs "Ekologiczna zakładka do książki"

Konkurs "Ekologiczna zakładka do książki"

Konkurs “Ekologiczna zakładka do książki” zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 8 został rozstrzygnięty.

Konkurs polegał na wykonaniu techniką dowolną - zakładki do książki wykorzystując materiały naturalne, z odzysku, ekologiczne. Zakładka musiała być funkcjonalna, oryginalna i estetycznie wykonana.

Jury przyznało:

I miejsce  - Eryk Zając  SP 14 klasa 7

II miejsce - Bogdan Młynarski  SP 6 klasa 5

III miejsce - Tomasz Tabor  SP 10 klasa 4

wyróżnienie - Julia Kacprzak SP 10 klasa 5

wyróżnienie - Nadia Jędros SP 6 klasa 4

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, ciekawe pomysły i wysiłek włożony w tworzenie prac.

Zwycięzcom gratulujemy. 

Nagrody zostaną dostarczone do szkół.

13 kwietnia 2022
Przejdź do - Wielka Liga Czytelników etap powiatowy

Wielka Liga Czytelników etap powiatowy

Miło mi poinformować, że drużyna naszej szkoły w składzie Lilla Kowalska, Amelia Norman i Daniel Łaszczyk, w powiatowym etapie Wielkiej Ligi Czytelników, zdobyła 125 na 130 punktów i zajęła pierwsze miejsce wśród jaworznickich szkół.
Gratulujemy
Beata Grzegorczyk i Diana Nowak

13 kwietnia 2022

Biblioteka Szkolna prezentuje- książki biograficzne

Zapraszamy do zapoznawania się z książkową ofertą naszej  biblioteki.

Poniżej link do filmu "książki biograficzne":

https://youtu.be/_q-xr0532q4

 


  

 

 

29 marca 2022

Wielka Liga Czytelników

Zapraszamy wszystkich uczniów i ich rodziców doudziału w tegorocznej edycji wojewódzkiego konkursu czytelniczego Wielka Liga Czytelników.

Poniżej zamieszczamy link do regulaminu. Każdy chętny uczeń, może w bibliotece otrzymać zgodę na udział, wypożyczyć książki oraz otrzymać karty do uzupełnienia w trakcie czytania lektury.

Życzymy miłej zabawy

Beata Grzegorczyk i Diana Nowak

 

https://www.pbw.bielsko.pl/images/aktualnosci/2021/WLC/regulamin_wlc_2021_20221.pdf

 

16 grudnia 2021
Przejdź do - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek i Baśni (cz1)

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek i Baśni (cz1)

Tak jak zapowiadaliśmy, dnia 5 listopada z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, klasy pierwsze, drugie i trzecie wzięły udział w Bajkowym Turnieju, zorganizowanym przez bibliotekarzy panią Beatę Grzegorczyk oraz Dianę Nowak. Prawie wszyscy uczniowie wykonali zadanie pierwsze i przebrali się za wybraną bajkową postać. Każda klasa wykonała również zadanie drugie, którym było wykonanie plakatu albo makiety. Prace można podziwiać na korytarzu na pierwszym piętrze. W czasie turnieju wybrani uczniowie odgadywali słowne i obrazkowe zagadki zadawane przez dwie nie bardzo straszne Czarownice oraz opowiadali o wybranej postaci z bajki.

Zwycięzców, czyli klasy 1b, 2a, 3a Czarownice nagrodziły dyplomami oraz statuetkami Lśniącej Rybki. Dla uczestników Turnieju przygotowana była pamiątkowa fotobudka. Zdjęcia staną się na pewno miłą pamiątką z naszej zabawy:-)

 

Oświadczenie:

Niniejszym oświadczamy, iż żaden z uczestników zabawy nie został uwięziony w szklanej wieży ani zamieniony w żabę. Chociaż niektórym się należało.

 

Podpisano:

Wiedźma Beata i Czarownica Diana

 

15 listopada 2021
Przejdź do - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek i Baśni (Galeria klas2)
Przejdź do - Baśniowa rodzina w obiektywie - konkurs

Baśniowa rodzina w obiektywie - konkurs

Na konkurs Baśniowa rodzina w obiektywie wpłynęły cztery piękne fotografie. Dziękujemy rodzinom, które zechciały wziąć udział w zabawie i sfotografować się jako postacie z baśni.  Wszystkie zdjęcia zostały wydrukowane i wysłane na konkurs ogólnopolski. Obecnie czekamy na wyniki, które mają się pojawić 5 listopada.

Poniżej zamieszczamy nadesłane fotografie.

26 października 2021
Przejdź do - Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej

Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej

Uczniowie  klas pierwszych  wreszcie się doczekali… mogą samodzielnie wypożyczać książki, zabierać je do domu i czytać. W dniach 6, 7 i 8 października 2021 r podczas  spotkań na korytarzu szkolnym w towarzystwie Króla Maciusia I,  dzieci poznały zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz poszanowania książek. Przy okazji dowiedziały się kto jest patronem szkoły do której uczęszczają.

Nie mogło oczywiście zabraknąć głośnego czytania,  uczniowie wysłuchali wierszy J. Tuwima i M. Strzałkowskiej, które przeczytały panie bibliotekarki. Następnie wszyscy pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, po którym zostali pasowani na czytelnika.

Na pamiątkę uroczystości nasi najmłodsi uczniowie otrzymali ręcznie robione zakładki.

Pod koniec spotkania  każdy uczeń  miał możliwość wypożyczenia pierwszej książki.

Mamy nadzieję, że pełni zapału pierwszoklasiści  będą częstymi gośćmi naszej biblioteki

 

23 października 2021
Czytaj więcej o: Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej
Przejdź do - Baśniowa rodzina w obiektywie - konkurs

Baśniowa rodzina w obiektywie - konkurs

Serdecznie zapraszamy całe rodziny do udziału w konkursie organizowanym z okazji obchodzonego 5 listopada Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.

Celem konkursu jest: popularyzacja literatury dziecięcej, propagowanie idei czytania wśród dzieci i młodzieży, wzmacnianie więzi rodzinnych, rozwijanie kompetencji cyfrowych, zachęcanie dzieci do aktywnego i twórczego spędzania wolnego czasu z rodziną.

 Uczestnicy konkursu wykonują zdjęcie przedstawiające członków swojej rodziny w wybranej scenie i strojach z dowolnej baśni literackiej lub legendy.  Na zdjęciu mają być widoczne całe postacie. Zdjęcie powinno posiadać wysoką jakość techniczną.

 Każda rodzina może nadesłać tylko JEDNO zdjęcie, drogą elektroniczną.

Więcej informacji w ogłoszeniu w dzienniku elektronicznym Librus.

3 października 2021
Przejdź do - Wracacie do szkoły - zapraszamy do biblioteki

Wracacie do szkoły - zapraszamy do biblioteki

Wracacie do szkoły? - zapraszamy Was do biblioteki. Stare książki czekają. Są też nowe. A oto niektóre z nich.

29 kwietnia 2021

Szkolna Liga Czytelników - Regulamin

 1. Uczestnicy czytają książki wybrane przez bibliotekarza oraz rozwiązują przygotowane do nich testy.

 2. Testy do przeczytanych książek udostępnia uczestnikowi konkursu bibliotekarz. Testy zawierają pytania dotyczące treści całej książki lub jej fragmentu, a także pytania interdyscyplinarne powiązane z treścią książki.

24 grudnia 2020
Czytaj więcej o: Szkolna Liga Czytelników - Regulamin

Szkolna Liga Czytelników dla klas 1-4

Wszystkich uczniów lubiących czytać książki, zapraszamy do wzięcia udziału w Szkolnej Lidze Czytelników. Ze względu na pandemiczne warunki, w tym roku szkolnym nie zainicjowano działania Wielkiej Ligi Czytelników jako konkursu ogólnopolskiego.

Aby wziąć udział w konkursie należy, przy zamawianiu książek przez wiadomości w dzienniku Librus, dopisać w temacie "+test WLC". W takim wypadku, przygotowując książki do wypożyczania, dołączymy kartę zadań.

Poniżej umieszczona została lista książek, które biorą udział w konkursie.

Karty konkursowe można oddawać od 18 stycznia do 14 maja 2021r.

                               Beata Grzegorczyk i Diana Nowak

21 grudnia 2020
Czytaj więcej o: Szkolna Liga Czytelników dla klas 1-4
Przejdź do - UWAGA konkurs

UWAGA konkurs

MCKiS Jaworzno po raz kolejny zaprasza do udziału w akcji

sTWÓRZmy COŚ RAZEM edycja 2020 online – artystyczny happening”

 

Niestety tegoroczna edycja Miejskiego Konkursu Plastycznego “sTWÓRZ COŚ” nie odbędzie się w tradycyjnej formie. Tym razem akcja organizowana jest pod hasłem Podejmij artystyczne wyzwanie i pokaż nam jak tworzysz!”.

W tym roku uczestnicy będą tworzyć pastelami, a temat zostanie podany w dniu happeningu na portalu społecznościowym Facebook – klub NIKO.

(Terminy w rozwinięciu)

 

 

15 listopada 2020
Czytaj więcej o: UWAGA konkurs
Przejdź do - Pasowanie na czytelnika

Pasowanie na czytelnika

Dnia 4 listopada powiększyło się grono czytelników naszej biblioteki. Od dziś, uczniowie klasy 1a i 1b mogą samodzielnie korzystać ze zbiorów bibliotecznych. W czasie spotkania na korytarzu pierwszego piętra, przy Królu Maciusiu I, uczniowie dowiedzieli się: co to jest biblioteka, czym zajmuje się bibliotekarz i jak dbać o książki, żeby mogło skorzystać z nich wielu czytelników. Zdecydowali, że chcą czytać książki, bo chcą być mądrzejsi. Wysłuchali wiersza "Kwoka", czytanego przez panią Dianę Nowak i opowiadania "Wspomnienia z lasu", które przeczytała pani Beata Grzegorczyk. Na koniec spotkania każdy pierwszoklasista otrzymał zakładkę do książki.

 

5 listopada 2020
Przejdź do - Konkurs "Z kotem mi do twarzy"

Konkurs "Z kotem mi do twarzy"

REGULAMIN

REGIONALNEGO KONKURSU CZYTELNICZO - PLASTYCZNEGO

DLA UCZNIÓW KLAS 2-5 SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Z KOTEM MI DO TWARZY”

 

ORGANIZATORZY:

SP 29 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej Filia nr 5

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Dąbrowie Górniczej

 

 

Każdy uczestnik przygotowuje prace: pisemną i plastyczną.

Formą pisemną ma być nowa, wymyślona przez uczestnika przygoda kota Cukierka

 • Praca pisemna w formie opowiadania musi zawierać minimum 200 słów, preferowana forma zapisu – plik Word. W przypadku problemów technicznych można przesłać wyraźne zdjęcie opowiadania.

Formą plastyczną – ilustracja do tego opowiadania

 • Wymagania techniczne pracy plastycznej: praca wykonana w formacie A4, technika dowolna

 

28 października 2020
Czytaj więcej o: Konkurs "Z kotem mi do twarzy"
Przejdź do - Wyniki konkursu "Moja przygoda z książką"

Wyniki konkursu "Moja przygoda z książką"

Konkurs „Moja przygoda z książką” został rozstrzygnięty.

Jury postanowiło przyznać cztery równorzędne wyróżnienia w kategorii klas 4-8 i dwa wklasach1-3.

Wyróżnieni uczniowie klas starszych otrzymują: dyplom, książkę oraz ocenę celującą z plastyki,

Uczniowie klas 1-3 otrzymują dyplomy i książeczki.

Wszystkie nagrodzone prace możecie obejrzeć w galerii.

 

Wyróżnienia otrzymują: (w kolejności alfabetycznej)

Dariusz Dymek 6c

Dagmara Grabiniok 6c

Mateusz Siewniak 6b

Zofia Szczypuła 3b

Justyna Witkowicz 4b

Igor Ziętek 3c

 

Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

B. Grzegorczyk i D. Nowak

 

28 października 2020
Przejdź do - Jak pracuje ilustrator książek?

Jak pracuje ilustrator książek?

Tego dowiedzieli się uczniowie klas: 1b, 4a, 4b i 3c. W związku z Miesiącem Bibliotek Szkolnych uczniowie niektórych klas zabawili się w ilustratorów książki. Pracując w grupach, przygotowali ilustracje i zaprojektowali okładkę do tekstu lektury "Szewczyk Dratewka". Wyniki ich pracy można wypożyczyć w bibliotece. Mamy nadzieję, że posłużą wielu uczniom.

26 października 2020
Przejdź do - Książki wcale nie muszą być nudne....

Książki wcale nie muszą być nudne....

...przekonali się o tym uczniowie na lekcjach bibliotecznych w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Klasa 3c podczas słuchania fragmentów książki Katarzy Drzewieckiej, uczestniczyła w zabawnych przygodach dziesięcioletnich bohaterów. Uczniowie klasy 4b poznali niezwykłą dziewczynkę, bohaterkę książki „Wyspa mojej siostry”, napisanej przez Katarzynę Ryrych. Dzieci odkryły, że ich niepełnosprawni rówieśnicy mogą być szczęśliwi, jeśli tylko ktoś im w tym pomoże. Klasa 2b miała okazję poznać pełną humoru historię o przyjaźni chłopca i skrzata. W trakcie słuchania powstały piękne ilustracje do tekstu.

Zachęcamy do częstszego wypożyczania i czytania książek!

           Zapraszamy do szkolnej biblioteki.

W galerii zamieszczamy niektóre prace uczniów klasy 2 b. Rysunki te są ilustracjami do nowej książki Waldemara Cichonia "Skrzat".

23 października 2020
Przejdź do - 29. września - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29. września - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Z tej okazji, uczniowie klas pierwszych i drugich uczęszczający do świetlicy szkolnej, wysłuchali opowiadania Malgorzaty Musierowicz pt.: Rybka, czytanego przez panią bibliotekarkę - Beatę Grzegorczyk.

Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię i pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki, a przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie jest świetną okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem czy kolegami. Warto, więc obchodzić takie święto każdego dnia, poświęcając na czytanie choćby tylko 30 minut dziennie.

Serdecznie zachęcamy do codziennego głośnego czytania dzieciom.

 

29 września 2020
Przejdź do - Konkurs "Moja przygoda z książką"

Konkurs "Moja przygoda z książką"

W październiku obchodzimy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Z tej okazji chcemy zaprosić wszystkich uczniów do udziału w konkursie

Moja przygoda z książką”.

 

Prace:

Forma płaska – technika dowolna

Format A3

Prace należy podpisać: imię, nazwisko, klasa

Termin oddawania prac – 23. października 2020 r.

Miejsce oddawania prac: biblioteka szkolna

               Zapraszamy do udziału Diana Nowak, Beata Grzegorczyk

 

29 września 2020

Regulamin wypożyczania podręczników

Regulamin wypożyczania podręczników w Szkole Podstawowej nr 8 im. Janusza Korczaka w Jaworznie

Opracowany na podstawie Ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw z dnia 30 maja 2014 r. (Dz.U. z 2014 r. Poz. 811)

 1. Biblioteka przyjmuje podręczniki, materiały edukacyjne oraz materiały ćwiczeniowe
  na podst. Art. 22 ad ust. 1 o systemie oświaty i stanowią one własność Szkoły .
 2. Bibliotekarz rejestruje podręczniki i materiały edukacyjne w „Księdze inwentarzowej podręczników”.
 3. Podręczniki i materiały edukacyjne powinny być użytkowane przez okres minimum trzech lat.
 4. Podręczniki, wypożycza się nieodpłatnie, na początku roku szkolnego, na okres jednego roku szkolnego, z wyłączeniem wakacji. Termin zwrotu podręczników - ostatni tydzień roku szkolnego.
 5. Materiały ćwiczeniowe bibliotekarz wydaje uczniom nieodpłatnie i bezzwrotnie
  po podpisaniu potwierdzenia odbioru.
 6. Bibliotekarz w zakresie wypożyczenia podręczników i materiałów ćwiczeniowych współpracuje z wychowawcami oraz rodzicami.
 7. Podręczniki i materiały ćwiczeniowe wypożyczane są:b) nowe, przysyłane przez wydawnictwo w danym roku szkolnym – w terminie
  do trzech dni po dostarczeniu do szkoły.
 8. Rodzic ma obowiązek zapoznania się z Regulaminem wypożyczania podręczników umieszczonym na stronie szkoły.
 9. Uczeń otrzymuje „Kartę wypożyczenia podręczników”, którą ma obowiązek wypełnić i zwrócić w wyznaczonym terminie.
 10. Rodzice są zobowiązani do sprawdzenia stanu podręczników lub materiałów edukacyjnych po otrzymaniu ich przez dziecko i natychmiastowego zgłoszenia ewentualnych wad lub uszkodzeń.
 11. Uczeń ma obowiązek używania podręczników, zgodnie z przeznaczeniem, chronienia przed uszkodzeniem czy zniszczeniem.
 12. Uczeń jest zobowiązany do założenia okładek na wszystkie podręczniki w sposób umożliwiający ich zdjęcie bez uszkodzenia książek oraz podpisania podręcznika imieniem
  i nazwiskiem.
 13. W przypadku, gdy uczeń w trakcie roku szkolnego zostanie przeniesiony do innej szkoły, jest zobowiązany wcześniej zwrócić podręczniki lub materiały edukacyjne w należytym stanie.
 14. W razie zniszczenia bądź zagubienia podręcznika lub dołączonych do niego płyt CD, rodzic jest zobowiązany odkupić identyczny podręcznik.
 15. a) pozostające w zasobach biblioteki – w pierwszym tygodniu nauki,
2 września 2020
Przejdź do - Wspaniałych WAKACJI!!!

Wspaniałych WAKACJI!!!

Zwrócone przez Was książki i podręczniki już sobie odpoczywają w szkolej bibliotece i grzecznie czekają na następny rok szkolny. A Wam drodzy uczniowie, Waszym rodzinom oraz wszystkim pracownikom szkoły życzymy, aby zaczynające się właśnie wakacje były przede wszystkim bezpieczne, pełne wytchnienia i odpoczynku. Dużo słońca, radości, uśmiechu od ucha do ucha i wielu niezapomnianych przygód! Aha, no i oczywiście wielu okazji do poczytania dla przyjemności ;-)...
 
Tego wszystkiego życzą Bibliotekarze :-)
 
26 czerwca 2020
Przejdź do - Wielka Liga Czytelników

Wielka Liga Czytelników

Pragniemy poinformować, że uczeń klasy 2b - Jan Kurp, zakwalifikował się do  powiatowego finału Wielkiej Ligi Czytelników.

28 maja, wziął udział w teście  dotyczacym treści książki Dominika Wieczorkiewicza pt.:"Hulajnogą przez Smocza wyspę" i uzyskał tytuł Pierwszego Wicemistrza Powiatu w kategorii klas 1-4.

Gratulujemy!

22 czerwca 2020

Zaszyfrowana wiadomość

W środę 10.06.2020 r. wszystkim uczniom naszej szkoły została przesyłana zaszyfrowana wiadomość. Był to cytat o czytaniu jednego z najwybitniejszych  XVII-wiecznych uczonych, matematyka, fizyka i filozofa. Trzeba przyznać, że odzew był naprawdę spory, gdyż prawidłowe odpowiedzi nadesłało 11 osób. Wśród nich do najszybszych należą:
1.Andrzej Grabiniok z kl. 5c
2. Małgorzata Urbańczyk z kl. 5c
3. Wiktoria Urbańczyk z kl. 6a
Gratulujemy wszystkim i dziękujemy za wspólną zabawę!
16 czerwca 2020
Czytaj więcej o: Zaszyfrowana wiadomość
Przejdź do - Bajkowa krzyżówka

Bajkowa krzyżówka

W zeszłym tygodniu w piątek uczniom klas 1-4 została przesłana bajkowa krzyżówka, w której zaznaczone kolorami pola tworzyły hasło. Dla wszystkich zainteresowanych przesyłamy jej rozwiązanie, które brzmi: TRZYMAJ SIĘ! 
 
 
Najszybciej poprawne odpowiedzi nadesłali: Miłosz Baran z kl. 3b oraz Julian Wilk z kl. 4a.
                       Gratulacje!
12 czerwca 2020
Czytaj więcej o: Bajkowa krzyżówka
Przejdź do - Uczniowie klas czwartych SP8 czytają i polecają

Uczniowie klas czwartych SP8 czytają i polecają

Dziś, do  uczniów prezentujących swoje prace plastyczne dotyczące książek, dołączyli czwartoklasiści.

10 czerwca 2020

Podręczniki

W sprawie zwrotu podręczników przez uczniów/rodziców klas 4-8

O terminie zwrotu podręczników, uczniowie i rodzice poszczególnych klas, zostaną powiadomieni przez dziennik elektroniczny.

 • Osoby zwracające książki do biblioteki tj. uczniowie/rodzice, podczas zwrotów książek,  zobowiązani są do używania środków ochrony osobistej – maseczek, rękawiczek jednorazowych.

 • W przypadku większej liczby osób, zwracających książki w tym samym czasie, należy zachować odległości min. 1,5 m od drugiej osoby.

 • Prosimy o zwrot podręczników w kompletach, usunięcie foliowych okładek, usuniecie zapisanych ołówkiem notatek, zwrócenie uwagi na czystość i estetykę książki - wyprostowane pogięte kartki, sklejone rozdarcia.

 • Podręczniki zapakowane do reklamówki, należy opisać w widoczny sposób: imię, nazwisko ucznia, klasa, telefon do rodzica.

 • Paczkę z podręcznikami należy umieścić w przygotowanym kartonie w przedsionku przy głównym wejściu do szkoły.

 • Paczki z podręcznikami, ze względu na przepisy sanitarne, mogą być rozpakowane najwcześniej po trzech dniach. Wtedy też nauczyciele dokonają oceny stanu technicznego oraz sprawdzenia liczby zwróconych książek).

 • W sytuacji stwierdzenia zniszczenia lub braku podręcznika, rodzic zobowiązany jest do zakupu nowego egzemplarza lub (jeśli nie ma takiej konieczności) pokrycia kosztów, o czym zostanie poinformowany telefonicznie lub za pomocą dziennika elektronicznego.

 • w sprawie wątpliwości i wyjaśniania spraw dotyczących biblioteki, rodzice mogą kontaktować się przez dziennik Librus z p. Beatą Grzegorczyk.

9 czerwca 2020
Przejdź do - Uczniowie klas szóstych SP8 czytają i polecają

Uczniowie klas szóstych SP8 czytają i polecają

Prezentujemy prace plastyczne uczniów klas szóstych. Obejrzyj galerię. 

26 maja 2020
Przejdź do - Uczniowie klas piątych SP8 czytają i polecają

Uczniowie klas piątych SP8 czytają i polecają

Tym razem prezentujemy prace plastyczne uczniów klas piątych. Obejrzyj galerię.

 

22 maja 2020
Przejdź do - Szyfr harcerski - rozwiązanie

Szyfr harcerski - rozwiązanie

Natomiast w piątek do złamania był kolejny szyfr - tym razem harcerski. Uczniowie jak zwykle świetnie sobie poradzili z zadaniem, jako pierwsi odpowiedź nadesłali:
1. Paweł Klocek z kl. 6A
2. Maja Dziedzic z kl. 1B
3. Olga Wilk z kl. 2A
Dziękujemy za wspólną zabawę! Bardzo się cieszymy z licznego odzewu i gratulujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w zgadywankach, gdyż wszyscy poradzili sobie świetnie! :-)
19 maja 2020
Przejdź do - Złam szyfr - rozwiązanie

Złam szyfr - rozwiązanie

czwartek uczniowie mieli do wykonania zadanie polegające na tym, aby rozszyfrować zakodowaną wiadomość. Tego dnia do najszybszych należeli:
1. Mikołaj Mroziński z kl. 1B
2. Paweł Klocek z kl. 6A
3. Miłosz Baran z kl. 3B
19 maja 2020
Przejdź do - Zgadywanka

Zgadywanka

W środę zaproponowałyśmy zgadywankę, w której trzeba było połączyć dwa odpowiednie słowa z kolumny pierwszej i drugiej tak, aby powstał prawidłowy tytuł. Najszybciej odpowiedź przysłali:
1. Mikołaj Mroziński z kl. 1B
2. Szymon Hałasa z kl. 2A
3. Miłosz Baran z kl. 3B
19 maja 2020
Przejdź do - Wykreślanka - rozwiązanie

Wykreślanka - rozwiązanie

We wtorek przez uczniami postawione zostało trudne zadanie - wykreślanka!
W niej ukryte zostało 25 haseł związanych z książką i biblioteką - poziomo, pionowo i na skos - od strony lewej do prawej i od prawej do lewej, także wszystkie możliwe kierunki. 
Z tym wyzwaniem po mistrzowsku rozprawił się Miłosz Baran z kl. 3B nadsyłając następujące wyrazy, które odszukał w gąszczu liter:
 
encyklopedia, powieść, biblioteka, regał, druk, bajka, wiersz, strony, okładka, pismo, tomy, czytanie, tytuł, słownik, litery, książka, katalog, karta, lektura, autor, wydawnictwo, księgarnia, legenda, czasopismo, zakładka.
 
W jednym z wyrazów wkradła się literówka, ale to nie przeszkodziło Miłoszowi, w odnalezieniu wszystkich słów. Gratulacje!
18 maja 2020
Przejdź do - Uczniowie klas młodszych polecają: "Nela- mała reporterka"

Uczniowie klas młodszych polecają: "Nela- mała reporterka"

Dziś uczennica klasy drugiej poleca książkę małej reporterki - Neli.

18 maja 2020

Uczniowie klas młodszych prezentują "Dasz radę, Cukierku!"

 

Książka, którą chciałbym Wam polecić to „Dasz radę, Cukierku!”. Jest to kolejny tom przygód kota Cukierka. Autorem jest Waldemar Cichoń.
W tej części Maciek chce zostać magikiem i używa do swoich sztuczek kota Cukierka. Kot przeżywa nieszczęśliwe dni, ponieważ jest załamanie pogody i nie może wyjść na dwór. Rozwiązana zostaje tajemnica zniknięcia kotleta schabowego. W tym tomie deszcz u sąsiada pada od spodu, a w pozostałych ogródkach jest susza. Maciek chce wygrać konkurs internetowy z pomącą Cukierka.  Kot musi też przejść strajk głodowy.
Wszystkie przygody są bardzo zabawne. W książce są ciekawe ilustracje Dariusza Wanata. Obrazki są kolorowe i śmieszne.
Polecam książkę, ponieważ nauczyłem się z niej nowych słów i dowiedziałem wielu rzeczy o kotach. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, co zmalował kocur bury, zapraszam Cię do lektury.

 

ucz. kl. 1.

 

15 maja 2020
Przejdź do - Uczniowie klas młodszych prezentują - "Czarna owieczka"

Uczniowie klas młodszych prezentują - "Czarna owieczka"

Jan Grabowski - "Czarna owieczka"

praca plastyczna i pisemna - ucz. kl. 2.

15 maja 2020
Przejdź do - Tydzień Bibliotek -Bajkowa krzyżówka

Tydzień Bibliotek -Bajkowa krzyżówka

Z okazji Tygodnia Bibliotek, w poniedziałek uczniom została zaproponowana Bajkowa krzyżówka z hasłem. Podajemy jej rozwiązanie i dziękujemy za włączenie się do wspólnej zabawy oraz całkiem spory odzew. Jako pierwsza rozwiązanie krzyżówki nadesłała Olga Wilk z kl. 2a, druga  była Anna Sommerfeld z kl. 3b, zaś jako trzeci rozwiązanie podał nam Miłosz Baran z kl. 3B. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do dalszej zabawy!

13 maja 2020
Przejdź do - Tydzień Bibliotek i Dzień Bibliotekarza 2020

Tydzień Bibliotek i Dzień Bibliotekarza 2020

 

Maj jest szczególnym miesiącem, w którym wszystkie biblioteki mają swoje święto. Każdego roku w dniach 8-15 maja obchodzony jest Tydzień Bibliotek, zaś 8 maja to Dzień Bibliotekarza. Okazje te zawsze były sposobnością do organizowania wielu ciekawych przedsięwzięć bibliotecznych, akcji czytelniczych czy konkursów. Wydarzenia te mają na celu podkreślić fakt, że biblioteki są ważnymi i potrzebnymi instytucjami oraz istotnym elementem naszego społeczeństwa. W tym roku, ze względu na zaistniałą sytuację, działalność bibliotek skupia się na wydarzeniach on-line.
Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek brzmi: „Zasmakuj w bibliotece”, wydarzenie promuje również plakat.

 

8 maja 2020
Przejdź do - Uczniowie SP8 czytają i polecają: Rick Riordan "Zagubiony Heros"

Uczniowie SP8 czytają i polecają: Rick Riordan "Zagubiony Heros"

 

Książka, którą chciałbym wszystkim polecić nosi tytuł „Zagubiony Heros”. Jej autorem jest Rick Riordan, który pisze książki kryminalne i fantasy dla młodzieży. Sięgnąłem po tę książkę, ponieważ lubię mitologię grecką, ale również dlatego, że książka jest bardzo gruba i nie muszę po dwóch dniach szukać nowej.
Zagubiony Heros to opowieść o trójce przyjaciół. Jednym z nich jest Jason, który budzi się w autobusie wycieczkowym i nic nie pamięta. Nie wie jak się w nim znalazł i dokąd jedzie. Okazuje się, że autobus wiezie młodzież do Szkoły Dziczy. Jest to szkoła dla trudnej młodzieży. Tam spotyka pozostałych dwóch bohaterów książki Leo i Piper. Cała trójka zostaje jednak przeniesiona ze szkoły do Obozu Herosów, gdzie dowiadują się, że są herosami czyli półbogami. Jason chcąc poznać swoją przeszłość, pomaga Herze, która obiecała mu odzyskanie wspomnień w zamian za uwolnienie jej z klatki.
Każdy z nastolatków ukrywa jakąś tajemnicę. Wspólnie tworzą idealną drużynę i przeżywają niesamowite przygody. Muszą stawiać czoła niemałym wyzwaniom. Od nich zależy los Olimpu i całego świata!
Książka jest pełna akcji, humoru i zagadek. Nie tylko można przy niej świetnie spędzić czas, ale można również nauczyć się wiele o mitologii. Myślę, że spodoba się ona wszystkim i w każdym wieku.

ucz. kl. 5.

 

5 maja 2020
Przejdź do - Uczniowie klas młodszych prezentują

Uczniowie klas młodszych prezentują

Andrzej Maleszka - "Magiczne drzewo"

praca wykonana przez ucz. kl. 2. 

30 kwietnia 2020

"Droga przez mękę" do czytania książek

 

W związku ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich, postanowiłem spróbować zachęcić nieco moich kolegów ze szkoły do przeczytania moim zdaniem jednej z najlepszych książek, jakie w ostatnim czasie czytałem. Pomysł ten przyszedł mi do głowy, gdyż muszę przyznać, sam do niedawna do czytania podchodziłem z ogromnym dystansem i robiłem to tak naprawdę, bo musiałem.

 

29 kwietnia 2020
Czytaj więcej o: "Droga przez mękę" do czytania książek
Przejdź do - Uczniowie SP8 czytają i polecają: Jeff Kinney "Dziennik cwaniaczka"

Uczniowie SP8 czytają i polecają: Jeff Kinney "Dziennik cwaniaczka"

 

W związku ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich postanowiłem spróbować zachęcić nieco moich kolegów ze szkoły do przeczytania moim zdaniem jednej z najlepszych książek, jakie w ostatnim czasie czytałem.

Spytacie pewnie, co takiego zachwyciło, zaciekawiło mnie w tej książce? Już w skrócie opowiadam, tak, aby nikomu nie zepsuć zabawy przy jej czytaniu.

Książka opowiada o życiu nastoletniego chłopca Grega Heffleya, mieszkającego w Stanach Zjednoczonych. Greg chodzi do Gimnazjum i w humorystyczny sposób opowiada o swoim życiu i wydarzeniach szkolnych w prowadzonym przez siebie dzienniku.

Ma on śmieszne przygody i już na początku twierdzi, że jest najlepszym człowiekiem, jakiego zna i nie musi robić listy postanowień na Nowy Rok, ponieważ nie ma, co poprawiać w sobie. Ale za to postanawia pomóc innym i spisuje listę postanowień dla pozostałych domowników: mamy, taty oraz braci. Przyjaźni się z kolegą Rowleyem oraz jest zakochany w pięknej dziewczynie z klasy.

Ma wiele ciekawych przygód, do przeczytania których bardzo wszystkich zachęcam. Są one

niesamowicie zabawne i na pewno każdemu poprawią humor, zwłaszcza w okresie epidemii.

Książka składa się z kilkunastu części i każdą z nich szczerze polecam do przeczytania.

Ucz. kl. 5.

 

29 kwietnia 2020
Przejdź do - Uczniowie klas młodszych prezentują

Uczniowie klas młodszych prezentują

 Renata Piątkowska - "Gang Słodziaków"

praca wykonana przez ucz. kl. 2

28 kwietnia 2020
Przejdź do - Uczniowie SP8 czytają i polecają: Karol Lipiński: "Chłopiec bez przeszłości"

Uczniowie SP8 czytają i polecają: Karol Lipiński: "Chłopiec bez przeszłości"

 

Książka którą chce Wam polecić nosi tytuł „Chłopiec bez przeszłości”. Autorem książki jest Karol Lipiński. Sięgnąłem po nią, ponieważ zaciekawiła mnie okładka, tytuł oraz fakt, że lubię science fiction. Dodatkowo przeczytałem kilka recenzji w internecie, które potwierdziły mój wybór.

 

Głównym bohaterem jest Jaś, który budzi się w zrujnowanym mieście i nie pamięta skąd jest. Miasto, w którym się obudził to zniszczona Warszawa w roku 2068. Chłopiec nie wie kim jest, nie zna swojej rodziny oraz swojego pochodzenia i wieku. Na swojej drodze spotyka różnych ludzi. Jedni chcą mu pomóc, a inni wykorzystać go. Jaś trafia do szkoły, w której jest poniżany i wytykany palcami. Nawet w swoim nowym domu nie czuje się bezpiecznie. Jego życie nie jest łatwe. Na szczęście spotyka Miyamoto Musashi- mistrza sztuk walki, który chce mu pomóc i oferuje mu nowe możliwości. W międzyczasie Ziemia staje w obliczu zagrożenia z kosmosu...
Książka jest bardzo wciągająca i trzymająca w napięciu, ale również pouczająca. Cytat, który zapadł mi w pamięci pokazuje, że chłopiec bez przeszłości ma ciągle wpływ na swoją przyszłość.
Pamiętaj tylko, że to ty wybierasz, kim jesteś i kim będziesz”.
Polecam tą książkę wszystkim, którzy lubią kryminały, fantastykę i chcą na chwilę oderwać się od realnego świata.

 

 

22 kwietnia 2020
Przejdź do - Uczniowie klas młodszych prezentują "Jak się masz, Cukierku?" - Waldemar Cichoń

Uczniowie klas młodszych prezentują "Jak się masz, Cukierku?" - Waldemar Cichoń

Ostatnio przeczytałem książkę pt. „Jak się masz Cukierku?”. Napisał ją Waldemar Cichoń. Bardzo spodobała mi się nasza obowiązkowa lektura „Cukierku, ty łobuzie” i dlatego postanowiłem przeczytać kolejną część. Książka opowiada o przygodach kota Cukierka. Cukierek brał udział w reklamie karmy. Był też aktorem w teatrze. Obchodził Światowy Dzień Kota i dostał tort rybny. W tej części Cukierek zakochał się w czarno-białej kotce, która bardzo mu się spodobała. Poznał również kota, który przybłąkał się do domu.

Wszystkie przygody Cukierka były ciekawe i zabawne. Najbardziej spodobało mi się opowiadanie o wizycie u weterynarza pt. „Tradycja”.

Książka ma dużo śmiesznych i kolorowych obrazków. Obrazki pomagają zrozumieć i wyobrazić sobie opowiadanie.  Polecam tę książkę wszystkim, którzy lubią odpocząć przy czytaniu zabawnych opowiadań. Ja planuję przeczytać kolejną część pt „Dasz radę, Cukierku”

ucz. kl. 1.

 

20 kwietnia 2020
Przejdź do - Uczniowie klas młodszych prezentują

Uczniowie klas młodszych prezentują

Brandon Mull - "Baśniobór"

  rysunek wykonany przez ucz. kl. 2.

18 kwietnia 2020

Uczniowie SP8 czytają i polecają: Juliusz Verne - "Dzieci kapitana Granta"

 

Chciałem podzielić się wrażeniami z czytanej właśnie przeze mnie, razem z tatą, książki Juliusza Verne'a pod tytułem „Dzieci kapitana Granta”.

Liczne niebezpieczeństwa, niespodziewane odkrycia, zmylone tropy, odwiedziny w kolejnych, niezbadanych krainach, poznawanie nowych, niekoniecznie przyjaźnie nastawionych ludzi - w „Dzieciach kapitana Granta” znajdziemy wszystko, czego można się spodziewać po dobrej powieści przygodowej i podróżniczej. Miłośnicy geografii, którzy sięgną po tę książkę, na pewno nie będą mieli powodu do narzekań - tekst jest pełen informacji z tej dziedziny; nie da się również przeoczyć ciekawostek historycznych. Autor bez wątpienia miał nie tylko olbrzymią wyobraźnię, ale też bardzo rozległą wiedzę, którą potrafił wykorzystać w swojej twórczości.
Gorąco polecam wszystkim żądnym przygód.

                  Ucz. kl. 4

 

 

15 kwietnia 2020
Przejdź do - Uczniowie SP8 czytają i polecają: Regina Brett - "Jesteś cudem"

Uczniowie SP8 czytają i polecają: Regina Brett - "Jesteś cudem"

 

 

Moją ukochaną książką, dzięki której zaczęłam czytać nie tylko obowiązkowe lektury, jest ,,Jesteś cudem” Reginy Brett.
Moją przygodę z książką zaczęłam całkiem niedawno. Jestem nastolatką, mam swoje humorki, niejednokrotnie czuję się źle we własnym ciele i ucieka pewność siebie. Fajnie, aby mieć wtedy obok siebie osobę, która będzie codziennie przypominać, że każdy z nas "jest cudem" i nie możemy zadręczać się czymś, na co nie mamy wpływu...

 

7 kwietnia 2020
Czytaj więcej o: Uczniowie SP8 czytają i polecają: Regina Brett - "Jesteś cudem"
Przejdź do - Uczniowie klas młodszych prezentują

Uczniowie klas młodszych prezentują

Zachęcamy do oglądania zaczątku przyszłej "Galerii postaci literackich". Dziś pierwszy portret. Oto główny bohater książki pt. "Cukierku, ty łobuzie" Waldemara Cichonia, narysowany przez ucz. kl. 1. . Jeśli chcecie zobaczyć tu swoją pracę, przyślijcie ja do nas na adres podany przez Librus.

6 kwietnia 2020
Przejdź do - Uczniowie SP8 czytają i polecają: ,,Początek mnie i Ciebie" - Emery Lord

Uczniowie SP8 czytają i polecają: ,,Początek mnie i Ciebie" - Emery Lord

Zapraszamy do czytania opinii o książkach, przeczytanych przez uczniów klas 4-8.

  ,,Początek mnie i Ciebie" - Emery Lord

Niedawno miałam okazję przeczytać książkę pt. ,,Początek mnie i Ciebie" napisaną przez Emery Lord . Opowiada o życiu dziewczyny, która doświadczyła śmierci bliskiej osoby .
         Moim zdaniem autorka tej książki podjęła ważny temat, jakim jest życie dziewczyny po śmierci swojego chłopaka. Główna bohaterka - Paige czuje się źle, gdy ludzie składają jej kondolencje. Była bowiem w związku z Aaronem tylko dwa tygodnie przed jego śmiercią, a jest traktowana jak wdowa po śmierci męża. Postać ma również inny problem. Rozwiedzeni rodzice wracają do siebie.

6 kwietnia 2020
Czytaj więcej o: Uczniowie SP8 czytają i polecają: ,,Początek mnie i Ciebie" - Emery Lord

Lektury on-line

Aby dobrze poznać lekturę, nie wystarczy przeczytać streszczenie. Zachęcamy do czytania pełnego tekstu lub słuchania pełnego audiobooka.

Przedstawiamy listę linków do niektórych lektur. Niestety nie wszystkie lektury są dostępne on-line.

 

17 marca 2020
Czytaj więcej o: Lektury on-line
Przejdź do - Święta z książką

Święta z książką

W piątek 13. grudnia w naszej bibliotece udostępnimy czytelnikom zupełnie nowe książki. Te, które były tu wcześniej, też są ciekawe i także czekają, aby je przeczytać. Serdecznie zapraszamy do biblioteki i wypożyczenia kilku książek na czas Świąt i ferii. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Niezdecydowanym służymy pomocą w wyborze lektury.

Kliknij “czytaj więcej” i poznaj nowości.

12 grudnia 2019
Czytaj więcej o: Święta z książką
Przejdź do - Święta z książką dla młodszych uczniów

Święta z książką dla młodszych uczniów

Młodszych czytelników również zapraszamy do czytania. Mamy dla Was nowe książki o przygodach “Vladka, najmilszego wampirka” i jego przyjaciół. Kilkanaście książek z serii “Czytam i główkuję” o Fredku, Królu Gromoryku i Szczurkach. Dwie książki o awanturach w lesie i Słodziakach. I wiele, wiele innych, które czekają na Was na bibliotecznych regałach.

 

12 grudnia 2019
Przejdź do - Wielka Liga Czytelników

Wielka Liga Czytelników

 

 

 

Szkolna biblioteka zaprasza wszystkich uczniów kl. 1 - 8 i rodziców do udziału w Wielkiej Lidze Czytelniczej. Zachęcamy wszystkich do wspólnego czytania książek. Szczegółowe informacje zamieszczone są na:http://wielka-liga.pl/regulamin/ .

7 grudnia 2019
Przejdź do - „Dlaczego słoń ma długi nos?” - Głośne Czytanie w SP 8

„Dlaczego słoń ma długi nos?” - Głośne Czytanie w SP 8

W dniach 5 i 7 czerwca w naszej szkole uczniowie klas 1-4 oraz 6a mieli okazję uczestniczyć w głośnym czytaniu. Była to już druga tego typu akcja czytelnicza w tym roku szkolnym. Tym razem na warsztat został wzięty klasyczny już tekst Rudyarda Kiplinga, który został zaadaptowany na potrzeby tegoż wydarzenia i zredagowany przez panią Beatę Grzegorczyk – bibliotekarza szkolnego. W rolę poszczególnych bohaterów historii wspaniale wcielili się nauczyciele. Wydarzeniu towarzyszyła gazetka prezentująca czarno-białe rysunki wszystkich zwierząt występujących w treści bajki.

7 czerwca 2019
Elżbieta Homlak
Czytaj więcej o: „Dlaczego słoń ma długi nos?” - Głośne Czytanie w SP 8

Od karnawalu do Wielkanocy czyli polskie zwyczaje i obrzędy

W piątkowe przedpołudnie, 5 kwietnia 2019 roku, w Szkole Podstawowej nr 8 w Jaworznie odbyła się wspaniała akademia. Po tygodniach przygotowań oraz wielu próbach nadszedł czas zaprezentowania efektów pracy szerszemu gronu widzów. W tym celu o godzinie 11.00 wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej, pięknie przystrojonej na tę okoliczność mnóstwem barwnych motyli i napisem Wesołego Alleluja!

30 kwietnia 2019
Czytaj więcej o: Od karnawalu do Wielkanocy czyli polskie zwyczaje i obrzędy

Konkurs biblioteczny - Wyzwanie czytelnicze

Przypominamy, że nadal można uczestniczyć w "Wyzwaniu czytelniczym". Nowe wyzwanie dla uczniów klas 3-7 brzmi: znajdź 10 książek, których tytuł zawiera przymiotnik".  Dla uczniów klas drugich: znajdź 10 książek, które na okładce zawierają rysunek dwóch osób różnej płci". Zapraszamy do zabawy. Karty konkursowe znajdują się w bibliotece.

 

21 marca 2019
Czytaj więcej o: Konkurs biblioteczny - Wyzwanie czytelnicze
Przejdź do - Festiwal Piosenki Ludowej "Złoty kogut"

Festiwal Piosenki Ludowej "Złoty kogut"

W ostatni dzień przed feriami zimowymi – tj. 8 lutego 2019 roku – odbył się Festiwal Piosenki Ludowej. Była to już ósma edycja tego wydarzenia, którego pomysłodawcą i organizatorem jest pani Beata Grzegorczyk – bibliotekarz szkolny. W tym dniu w strojach szkolnych dominowały kwieciste spódniczki, koronkowe kołnierzyki, gorsety i czerwone korale, a cała szkoła rozbrzmiewała ludowymi melodiami.

 

18 marca 2019
Elżbieta Homlak
Czytaj więcej o: Festiwal Piosenki Ludowej "Złoty kogut"
Przejdź do - Projekt czytelniczo-geograficzny

Projekt czytelniczo-geograficzny

Klasy piąte, pod kierunkiem pani Marzeny Kurek, realizują projekt „Wyruszamy w podróż z Nelą”. Zadaniem uczniów jest przeczytanie rozdziału z wybranej książki Neli – małej podróżniczki, a następnie przygotowanie i przedstawienie w czasie lekcji geografii, krótkiej relacji z przeczytanej lektury. Uczeń opowiada o podróży bohaterki, wskazuje na mapie kraj, który był celem jej wyprawy oraz prezentuje przygotowany przez siebie plakat. Prace plastyczne są eksponowane na tablicach trójdzielnych na pierwszym piętrze obok biblioteki.

 

14 marca 2019
Czytaj więcej o: Projekt czytelniczo-geograficzny
Przejdź do - Wielka Liga Czytelników - etap powiatowy

Wielka Liga Czytelników - etap powiatowy

III miejsce w Wielkiej Lidze Czytelników

 28. lutego 2019 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach Filia w Jaworznie, zorganizowany został powiatowy etap Wielkiej Ligi Czytelników. Aby zakwalifikować się do tego etapu należało, w szkolnym finale, zdobyć co najmniej 80% punktów. W tej części konkursu wzięło udział 16 drużyn z jaworznickich szkół podstawowych. Osiem drużyn składających się z uczniów z klas 1-4 i osiem z klas 5-8. Nasi reprezentanci: Milena Chmura z kl. 4d i Mikołaj Zygmunt z kl. 3a, zajęli trzecie miejsce. Finalistom serdecznie gratulujemy. Wszystkich uczniów zapraszamy do codziennego czytania oraz do uczestnictwa w Wielkiej Lidze Czytelników w przyszłym roku szkolnym.

 

12 marca 2019
Beata Grzegorczyk
Czytaj więcej o: Wielka Liga Czytelników - etap powiatowy

Wielka Liga Czytelników

Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1-8 oraz ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz skupienia wokół wspólnego czytania dzieci wraz z rodzicami. Misją wydarzenia jest promowanie czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego. Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych czytelników.

Uczestnicy szkolnego etapu WLC, którzy zdobędą  co najmniej 6 sprawności, wezmą udział w teście kwalifikacyjnym. Test kwalifikacyjny jest obowiązkowy dla wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w etapie powiatowym. Uczestnik musi zdobyć co najmniej 80% punktów (czyli min. 80 pkt.). Nawet jeżeli w szkole jest tylko jeden uczestnik konkursu, to musi wypełnić test kwalifikacyjny.

W naszej szkole Test będzie dotyczył książki „Cukierku, ty łobuzie” i odbędzie się 28 stycznia.

                                                                           Zapraszamy do zabawy i życzymy powodzenia

 

11 stycznia 2019
Beata Grzegorczyk
Przejdź do - Dzień głośnego czytania

Dzień głośnego czytania

16 listopada panie Beata Grzegorczyk i Elżbieta Homlak – szkolne bibliotekarki, zorganizowały Dzień Głośnego Czytania. Oprócz organizatorek dzieciom czytały: pani dyrektor Dorota Dubiel, wicedyrektor Ewa Banduła, nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej i języka polskiego oraz ksiądz Andrzej Małodobry.

         Uczniowie klas 1-4 zaproszeni zostali do wysłuchania bajki Beaty Ostrowickiej "Ale ja tak chcę!". Ta niewielka książeczka opowiada o małych stworkach – drzewiakach – mieszkających w lesie "niby razem, a jednak osobno" i tajemniczym Nowym. Bajka opowiada o tym, jak ciężko komuś nowemu odnaleźć się w grupie. Pozwala zrozumieć, że nie wolno odrzucać nikogo tylko dlatego, że jest inny. Uświadamia dzieciom, że postępowanie według zasady „ale ja tak chcę”, nie zawsze jest właściwe, a czasem może być krzywdzące dla innych.

22 listopada 2018
Beata Grzegorczyk, Elżbieta Homlak
Przejdź do - Kiermasz taniej książki

Kiermasz taniej książki

 22 listopada, w czasie trwania zebrań z rodzicami, zorganizowany został kiermasz książek, objęty patronatem Rady Rodziców. Swoją pomoc w reklamowaniu i sprzedaży zaproponowały dwie uczennice z klasy piątej i ósmej. Dzięki Hurtowni Taniej Książki, mogłyśmy zaoferować: powieści, lektury, słowniki, komiksy oraz mnóstwo książeczek z zadaniami i naklejkami dla młodszych i starszych dzieci. Wielu rodziców skorzystało z możliwości kupienia książek. Dochód z kiermaszu przeznaczony zostanie na zakup nowych książek do biblioteki szkolnej, drobnych nagród dla uczestników konkursów lub materiałów biurowych.

Prezentujemy kilka woluminów, pozyskanych od Hurtowni w ramach organizacji kiermaszu, które niebawem znajdą się na bibliotecznych półkach.

22 listopada 2018
Beata Grzegorczyk, Elżbieta Homlak
Przejdź do - Akcja czytelnicza sieci sklepów "BIEDRONKA"

Akcja czytelnicza sieci sklepów "BIEDRONKA"

We wrześniu klasy 1-3 wzięły udział w akcji zorganizowanej przez sieć sklepów "Biedronka".

Do wszystkich szkół podstawowych w Polsce organizatorzy wysłali bezpłatne zestawy książek pt. „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” oraz pakiety materiałów informacyjnych i motywacyjnych, a także zestaw maskotek.

Każda  klasa otrzymała jedną książeczkę, maskotkę - "Słodziaka" oraz komplet kart i naklejek,  które miały zachęcić uczniów do codziennego czytania. Zadaniem uczniów było czytanie z rodzicami dowolnej książki codziennie, przez co najmniej 20 minut i zbieranie naklejek na karcie czytelniczej. Wyzwanie czytelnicze zakończyło się rysowaniem dalszych przygód "Gangu Słodziaków".

28 września 2018
Beata Grzegorczyk, Elżbieta Homlak
Przejdź do - Spotkanie z poetką Urszulą Kępką

Spotkanie z poetką Urszulą Kępką

 

Dnia 19 września uczniowie z klas 2a i 2b mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z poetką Panią Urszulą Kępką. Na spotkaniu Pani Kępka prezentowała wiersze ze swojego debiutanckiego tomiku poezji dla dzieci „Mania i Frania”.

Dzieci chętnie wysłuchały wszystkich wierszy, rozmawiały o postaciach oraz zastanawiały się nad tym, gdzie mieszkają czarownice i czym się zajmują, co swoim dzieciom śpiewa kocia mama, czy żaba może pokochać bociana i skąd bierze się tęcza. Uczyły się też piosenki o czarownicach mieszkających na Łysej Górze. Na koniec spotkania dzieci mogły kupić nową książeczkę z dedykacją Pani Urszuli Kępki. Dziękujemy za miłe spotkanie.

1 października 2018
Beata Grzegorczyk, Elżbieta Homlak
Przejdź do - Nasze recenzje

Nasze recenzje

Cztery – Veronica Roth

            Książka ta powstała z perspektywy drugiego, głównego bohatera trylogii Niezgodna – Tobiasa. Akcja rozgrywa się w Chicago, tuż po wojnie. Społeczeństwo jest podzielone na pięć frakcji: Altruizm, Nieustraszoność, Serdeczność, Prawość i Erudycję. Żyją one osobno, nie mając ze sobą kontaktu. Każdy szesnastolatek musi przejść test przynależności, aby sprawdzić, do której frakcji pasuje. Ci, którzy nie pasują do żadnej, zostają bezfrakcyjni, a Ci, którzy pasują do więcej niż jednej frakcji muszą zniknąć...

            Tobias – podręcznikowy Altruista – jest synem Marcusa Eatona, przedstawiciela swojej frakcji. Wydawać by się mogło, że ma spokojne życie, przykładnego ojca ale nic bardziej mylnego. Marcus jest tyranem. Bije i znęca się nad synem. Tobias żyje z nim sam, ponieważ jego matka zmarła gdy był jeszcze mały. Test przynależności, – do którego tylko przez wysoką rangę ojca był od dziecka przygotowywany – daje wynik Altruizmu. Zgodnie z jego przewidywaniem, syn zachowuje świadomość podczas symulacji a to oznacza, że ma jedną z cech Niezgodnego. Ostrzega go aby nikomu nie zdradził swojej tajemnicy. Nazajutrz, w dzień Ceremonii Wyboru upuszcza swojej krwi do misy z płonącymi węglami – znaku Nieustraszoności. Zaczyna całkiem nowe życie, przybiera nowe imię – Cztery – na znak najmniejszej ilości lęków w historii. Podczas inicjacji w nowej frakcji Tobias zajmuje pierwsze miejsce i otrzymuje propozycje zostania jednym z przedstawicieli Nieustraszoności. Pewnego dnia znajduje w pokoju tajemniczą karteczkę z napisem daty, miejsca i czasu spotkania. Gdy na nie idzie, okazuje się, że to jego matka, która wcale nie zmarła tylko uciekła. Po powrocie, Cztery rezygnuje z posady przywódcy, zaczyna pracę w pomieszczeniu kontrolnym i zostaje instruktorem młodych nowicjuszy. To właśnie tam, spotyka Tris – intrygującą dziewczynę, która tak samo jak on pochodzi z Altruizmu. Zaczyna jej ufać i pozwala aby mogli się nawzajem pooznać.

       

4 maja 2018
Czytaj więcej o: Nasze recenzje