Wybrane projekty edukacyjne

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Rok szkolny 2012_13


KOBIETA W SZTUCE

POCZĘSTUNEK

Dziewczęta z klas drugich: Julia Musiał, Paulina Koczanowska, Marta Jurek, Gabrysia Matejko i Magdalena Mytnik pod opieką mgr Małgorzaty Silbert dla gości i rodziców zaproszonych na „Wywiadówkę Inaczej przygotowały słodki poczęstunek. Dużo wcześniej wybrane i wypróbowane przepisy zostały zaaprobowane przez opiekuna. Następnie cały proces wypieków został przez uczennice udokumentowany, tak aby można się było swoimi umiejętnościami podzielić ze społecznością uczniowską. Przygotowane zdjęcia zostaną wkrótce pokazane na gazetce szkolnego korytarza. Na „Wywiadówce Inaczej” można było osobiście spróbować słodkich wypieków.WYWIADÓWKA INACZEJ

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią dnia 13 marca 2013 sala gimnastyczna naszej szkoły zamieniła się w salę teatralną. Na scenie wystąpili uczniowie klas drugich naszego Gimnazjum prezentując różne oblicza kobiet na przestrzeni czasu. Ten niezwykły obraz kobiet powstał pod kierunkiem opiekunów projektu, Pań Wychowawczyń: Małgorzaty Silbert i Magdaleny Poloczek.ZOBACZ NA YOU TUBE

Dekoracja i plakaty

Tegoroczna „Wywiadówka Inaczej” nie mogła się obyć bez oprawy graficznej. Dwie grupy uczniów pracujące w ramach projektu edukacyjnego przygotowały piękne dekoracje i plakaty pod wspólnym tytułem „Kobieta w sztuce”. Grupa w składzie: Anna Hapczyk, Patrycja Głąbińska, Patrycja Kopiec, Aleksandra Bień, Paulina Deszcz i Mariusz Koźbiał pod kierunkiem mgr Diany Nowak wykonała napisy oraz czarowną postać kobiety. Opiekunką grupy przygotowującej plakaty w składzie: Żaneta Paleczek, Dominka Strzelec, Julia Kasprzyk i Agnieszka Warzecha była pani mgr Wioletta Mlostek. Dziewczęta spośród kobiet, znanych współcześnie celebrytek wybrały i przedstawiły na plakatach te, które osiągnęły sukces w różnych dziedzinach sztuki.


 

ULOTKI

W ramach projektu edukacyjnego klasy drugie organizowały w tym roku uroczystą „Wywiadówkę Inaczej”. W związku z tym, zadaniem jednej z grup było opracowanie projektu ulotki informującej o uroczystości. Grupa pod kierunkiem p. mgr Barbary Gwizdoń w składzie: Mariusz Świerczyński, Mateusz Przenzak, Piotr Snuzik, Radosław Guja, Daniel Kałuża i Michał Stacewicz pracowała według wcześniej ustalonego planu. Uczniowie przeglądali podobne prace wykonane przez innych uczniów, szukali wzorów i przykładów w galeriach stron internetowych i wstępnie przygotowali kilkanaście projektów. Efektem kilkutygodniowych prac było wybranie i opracowanie kilku wzorów. Wykonane ulotki, zaakceptowane przez opiekuna grupy, zostały rozprowadzone wśród uczniów i rodziców gimnazjalistów tuż przed samą uroczystością.ZAPROSZENIA

Zgodnie z nową podstawą programową uczniowie klas drugich gimnazjum mają obowiązek wziąć udział w projekcie edukacyjnym. W tym roku wspólnie realizują projekt „Kobieta w sztuce”. Grupa w składzie: Marian Jaromin, Damian Leśniowski, Piotr Szuster i Joachim Holewa wraz z opiekunem p. mgr Barbarą Wojtyrą przygotowali uroczyste zaproszenia na „Wywiadówkę Inaczej” w czasie, której pozostałe grupy pokażą efekty swojej pracy. Chłopcy w początkowej fazie przygotowywali projekty zaproszeń, a następnie wspólnie je wykonywali.
Mimo iż wydawało się, że takie zadanie wymagające wielu umiejętności plastycznych i poczucie estetyki może sprawić im wiele trudności, okazało się, że poradzili sobie rewelacyjnie! Opiekun grupy p. B. Wojtyra nie mogła wyjść z podziwu, jak sumiennie podeszli do zadania. Podkreśliła również, że już dawno nie miała okazji pracować z tak rzetelnymi i zdyscyplinowanymi młodymi ludźmi.SPOTKANIE Z

Trzecie, a zarazem ostatnie spotkanie w wieszczem i jego poematem „Pan Tadeusz” przebiegało pod hasłem „Poloneza czas zacząć…” Okoliczności powstania utworu oraz tło historyczne epopei przybliżyli uczniom starszych klas szkoły podstawowej oraz gimnazjum p. Aleksandra Smagacz i p. Marcin Mlostek. Fragmenty„Koncertu Jankiela” przeczytały zaproszone panie: Jolanta Guja, Krystyna Mistarz, Monika Rejdych, Aleksandra Bzowska i Kinga Jędrzejek. Spotkanie uświetniła chórem wyrecytowana przez wszystkich uczniów, nauczycieli oraz gości „Inwokacja”. W historii szkoły pierwszy raz słowa „Litwo ojczyzno moja…” zabrzmiały na taką skalę. Niespodzianką dla zebranych było wystąpienie uczniów klasy Ib, którzy deklamowali z pamięci fragment „W soplicowym dworku”. Spotkanie zakończył polonez pięknie odtańczony przez uczniów klas trzecich pod kierunkiem p. Mariusza Kowalskiego. Dyrektor szkoły, p. Dorota Dubiel dziękując pomysłodawczyni włączenia się w akcję „Narodowego czytania Pana Tadeusza”, p. Kazimierze Mrożek wyraziła nadzieję, iż szkoła a zarazem jej uczniowie będą mieli okazję w przyszłości wziąć udział w równie udanych przedsięwzięciach.ZOBACZ NA YOU TUBE

SPOTKANIE Z

Po raz kolejny w naszej szkole uczniowie mieli okazję wysłuchać fragmentów dzieła Adama Mickiewicza pt. "Pan Tadeusz".
W nastój spotkania, któremu przewodniczyło hasło „Grzeczność nie jest nauką łatwą...” wprowadził nas Polonez. Tym razem rolę lektorów przyjęli: p. Jolanta Guja, p. Aleksandra Smagacz, p. Kinga Jędrzejek p. Janusz Guja, oraz nauczyciele: p. Małgorzata Silbert, p. wicedyrektor Jacek Łoś, p. Andrzej Nocoń, a także uczennice występujące w roli Zosi: Weronika Anklan i Weronika Szybkowska. W ostatniej części spotkania Pani Dyrektor mgr Dorota Dubiel przypomniała uczniom o podstawowych zasadach dobrego zachowania udzielając kilku wskazówek dotyczących współczesnego savoiru - vivru.
Organizatorkami i inicjatorkami akcji "Narodowe czytanie Pana Tadeusza" są p. Kazimiera Mrożek i p. Beata Grzegorczyk.ZOBACZ NA YOU TUBE

SPOTKANIE Z

Brama na wciąż otwarta, przechodniom ogłasza, że gościnna i wszystkich w gościnę zaprasza”- słowami poety, Adam Mickiewicza, rozpoczęło się wtorkowe spotkanie, w którym uczestniczyły dzieci ze szkoły podstawowej oraz młodzież gimnazjum.
Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły biorą bowiem udział w akcji „Narodowe czytanie Pana Tadeusza”, którą we wrześniu br. zainicjował prezydent Polski-pan Bronisław Komorowski. Dzisiejsze spotkanie odbyło się pod hasłem „U nas dość głowę podnieść, ileż to widoków”, a jego tematem były motywy przyrody w epopei narodowej. W rolę lektorów wcielili się zaproszeni goście-p.Aleksandra Smagacz, p. Jolanta Guja, p.Marzena Ziemianek oraz nauczycielka świetlicy-p.B.Cygan-Wójtowicz.
Całość dopełnił niezwykły anturaż-wspaniała dekoracja, nastrojowa muzyka oraz niezwykłe zdjęcia.

ZOBACZ NA YOU TUBE28 czerwca 2013

Rok szkolny 2011_12


ŚCIEŻKA EDUKACYJNA - OSIEDLE DĄBROWA NARODOWA

RÓŻNORODNOŚĆ KULTURY, KRAJOBRAZU I PRZYRODY W DĄBROWIE NARODOWEJ - OSIEDLU JAWORZNA
ŚCIEŻKA EDUKACYJNA

PROJEKT ZREALIZOWANO W RAMACH PROJEKTU KORBA


Grupa projektowa
Uczniowie Gimnazjum Nr 9 w Zespole Szkół Nr 4 w Jaworznie

Korbowy lider 2011, autor tekstu ścieżki edukacyjnej: Kamil Gacek
Członkowie grupy projektowej: Piotr Guziak i Maciej Jamróz
Korbowy opiekun projektu: Paweł Miąsek
Szkolny opiekun projektu: Agnieszka Gacek
Recenzja: Maria Leś - Runicka


ZAPRASZAMY NA WYCIECZKĘ DĄBROWSKIM SZLAKIEM

Ścieżkę rozpoczynamy na terenie Zespołu Szkół Nr 4 w Jaworznie (1) Tutaj znajdują się 3 tablice edukacyjne przedstawiające:
1) trasę z zaznaczonymi obiektami,
2) krótką historię dzielnicy
3) opis przyrody Dąbrowy Narodowej.Budynek obecnej Szkoły Podstawowej Nr 8 im. Władysława Broniewskiego i Gimnazjum Nr 9 został wybudowany w latach 80.XX wieku głównie dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy Floriana Karpińskiego, kierownika szkoły w latach 1971 – 1986 oraz mieszkańców Dąbrowy Narodowej.
Wyruszamy na trasę ulicą Spółdzielczą w kierunku NE, a następnie skręcamy w ulicę Reymonta (SE), mijając po drodze były sklep PSS „Społem” zaopatrujący w latach 80.XX wieku ludność w odzież oraz artykuły spożywczo – gospodarcze. Lata 90.XX wieku przyniosły zmiany. Budynek przejął prywatny właściciel, otwierając w nim punkt produkcji czekolady oraz wypieków ciastkarskich.
Kolejnym ważnym punktem naszej trasy jest Ochotnicza Straż Pożarna (2), która w 2010 roku obchodziła swoje 110 - lecie. Znajdujemy się na skrzyżowaniu ulic Reymonta, Starowiejskiej i Strażackiej. Rys historyczny – s. 51 w przewodniku.
Skręcając w ulicę Starowiejską (NE), po kilku minutach dochodzimy do skrzyżowania, gdzie napotykamy Krzyż z początku XX w. (3) - jeden w z kilku w Dąbrowie Narodowej. Jak wspominają mieszkańcy Dąbrowy ludność tutejsza żyła i pracowała zawsze z Bogiem.
Poruszając się ulicą Dąbrowską (W), napotykamy pierwszy w Dąbrowie filialny Kościół Rzymsko – Katolicki z roku 1860 wybudowany przez mieszkańców Dąbrowy (4) Obecnie pierwszy Kościół pełni funkcję Kaplicy, w której corocznie 15 września mieszkańcy uczestniczą we Mszy Świętej Odpustowej.
Dalej z prawej strony patrząc na Kaplicę stoi budynek sklepu, którego właścicielką była Ryfka z Timbergów Majerowa. W 1938 roku plac wraz ze sklepem zakupili Franciszek i Ludwik Ziętek. Po II wojnie światowej proboszcz Parafii MBA Ks. Antonii Adamek prowadził w tym miejscu ochronkę.
Poruszając się nadal ulicą Dąbrowską (S), dochodzimy do kolejnego ważnego ośrodka życia kulturalnego osiedla – dawnego budynku Kółka Rolniczego (5) Rys historyczny – s. 58 w przewodniku.
Idąc prosto (SW) wchodzimy w zieloną aleję dębów przy ulicy Długiej. Zbaczając z trasy, kierujemy się (S) obok Skweru Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w stronę ulicy Ofiar Faszyzmu, przy której znajduje się rodzinny dom braci Martyniaków – Feliksa, Stanisława i Jana z tablicą upamiętniającą ich zasługi. (6) Waleczni bracia za ceną swojego życia ratowali życie innych, są symbolem poświęcenia i walki o słuszne ideały(więcej w przewodniku).
Wracając na szlak do ulicy Długiej, zatrzymujemy się przy numerze 16 - obecnym „BETLEJEM” (7). Jest do trzeci budynek szkolny w Dąbrowie, zbudowany wysiłkiem całej gromady. Po kilkuletnich staraniach, naukę szkolną rozpoczęto w tym budynku – 1 września 1913 roku, a trwała do czasu wybudowania nowego gmachu w 1989 roku, gdzie do dzisiaj mieści się zespół szkół. Historia szkolnictwa w Dąbrowie – rys historyczny s. 43 w przewodniku. Obecnie w budynku szkoły mieści się Chrześcijański Dom Modlitwy i Opieki nad Ubogimi ,,BETLEJEM".
Idąc prosto ulicą Długą w kierunku S dochodzimy do ulicy Owocowej (dawnej ulicy 22 lipca) łączącej się z ulicą Katowicką. Po prawej stronie napotykamy wybudowany na początku poprzedniego stulecia dom drewniany. Jeszcze kilka lat temu można było podziwiać ten styl zabudowy w kilku miejscach Dąbrowy Narodowej. Dzisiaj budynek jest tutaj ewenementem. Po lewej stronie na skrzyżowaniu dróg znajduje się budynek obecnej piekarni „ROGALIK” (8). Ta piekarnia z długoletnią tradycją rodzinną jest własnością Jadwigi Ryby oraz Jadwigi i Zdzisława Mleczko. W krótkim rysie historycznym piekarni „Rogalik” Jadwiga Ryba i Jadwiga Mleczko zapisały, iż założycielem i właścicielem Piekarni był Józef Ryba wraz z żoną Jadwigą Ryba. Firma powstała w maju 1957 roku i mieściła się początkowo w budynku po przedwojennej piekarni przy ul. Dąbrowskiej – stąd też późniejsza nazwa „Stara Piekarnia”.Do nowo wybudowanej piekarni – przy ulicy Katowickiej 34 przeniesiono zakład w 1961 roku.(więcej w przewodniku)
Przechodzimy na drugą stronę ulicy Katowickiej korzystając z sygnalizacji świetlnej, by dojść do ulicy Kolonijnej. Po drodze mijamy kolejne budynki z tradycją. Obecny sklep JawPol, to budynek nigdy nie otwartego Domu Mody „Elegancja” wybudowanego w latach 80 - tych. Obok znajduje się budynek dawnego Przedszkola Nr 11 w Dąbrowie Narodowej.
Plac przy skrzyżowaniu ulic: Katowickiej, Kolonijnej, Stara Maszyna i E. Plater to tzw. „Szyb”. W latach powojennych większość budynków na Szybie wokół przedszkola była do lat 80.XX wieku budynkami mieszkalnymi. W obecnej części magazynowej sklepu JawPol w przeszłości funkcjonowała szwalnia. Do wczesnych lat 60.XX wieku znajdowała się tu również świetlica dąbrowskiej OSP, a w piwnicy budynku mieścił się areszt (więcej w przewodniku)
Idąc prosto ulicą Kolonijną (S) dochodzimy do numeru 12. To budynek w tzw. „Kolonii” (9). Kojarzy się on przede wszystkim z działalnością górniczą w Dąbrowie. Historia dąbrowskiego górnictwa – rys historyczny s. 37 w przewodniku.
Poruszając się ulicą Kolonijną dochodzimy do jej skrzyżowania z ulicą E. Plater. Przechodząc przez ulicę E. Plater dochodzimy na wprost do ścieżki, biegnącej wzdłuż rozebranych torów kolejowych wybudowanych w czasie II wojny światowej przez więźniów obozu w Osiedlu Stałym (więcej o wspomnieniach z czasów dotyczących tego miejsca i jego okolic w przewodniku)
Wracamy na szlak. Zaraz na początku ścieżki po prawej stronie ukazuje się widok na starą hałdę żużlu wykorzystywaną w przeszłości do budowy domów jednorodzinnych przez mieszkańców Dąbrowy. Hałda ta jest pozostałością czynnej w latach 1820 – 1878 huty cynku zlokalizowanej w południowej części Dąbrowy na Łubowcu (więcej w przewodniku). Ścieżka (E) zaprowadzi nas po około 4 minutach do byłego placu manewrowego dla przyszłych kierowców. Tu skręcamy w lewo (NE, następnie NW), i dochodzimy do pozostałości po budynku szybu „Krasicki” (10), będącego częścią kopalni „Komuna Paryska”.
Z placu byłego szybu „Krasicki” wracamy w kierunku N do ulicy E. Plater. Idąc prosto w kierunku NE, dochodzimy do wzniesienia – zrekultywowanego terenu byłej hałdy górniczej (11).
Za hałdą znajduje się dawny „Cymbał”. Tu w przeszłości postawiono dwa budynki wynajmowane pod mieszkania dla ludności sprowadzonej do pracy w kopalni. Jeden spłonął przed II wojną światową. Nazwę „Cymbał” należy kojarzyć z nazwą „wspólny dom”. W „Cymbale” działała pierwsza w naszym mieście introligatornia. Początkowo miała swoją siedzibę w nieistniejącym już budynku obok dawnej poczty przy ulicy Katowickiej. Jej założycielem był Karol Dubiel. Sprzęt do introligatorni był pochodzenia niemieckiego.
Idąc dalej prosto, dochodzimy do ulicy Katowickiej i skręcając w prawo (E) po chwili stajemy przed bramą Kościoła Matki Bożej Anielskiej (12). Jego budowę rozpoczęto w 1931 roku.
Wracamy do sygnalizacji świetlnej, aby przejść na drugą stronę, skąd chodnikiem przy ulicy Katowickiej (E) dochodzimy do budynku dawnej poczty (13) – obecnej hurtowni jaj. Obok znajdował się kolejny ośrodek życia kulturalnego w latach powojennych. Obecnie nie istnieje już przybudówka z prawej strony budynku, w której odbywały się przedstawienia.
Idąc dalej prosto, z prawej strony napotykamy plac dawnego szybu „Feliks”, zamkniętego w 1960 roku. Tu obecnie mieści się m. in. zakład z długoletnią tradycją produkujący kotły centralnego ogrzewania, będący własności Edwarda Patyka. Firma istnieje od 1967 roku, natomiast na placu dawnego szybu „Feliks” od lat 17 – stu.
Dochodząc do ul. Dąbrowskiej po lewej stronie widzimy dwa potężne buki pospolite (14) Fagus sylvatica będące pod ochroną od 22 stycznia 1998 roku na mocy Uchwały Rady Miejskiej.
Skręcając w ulicę Dąbrowską (NW), dochodzimy do budynku będącego pozostałością dawnej huty (15). Jest to teren na tzw. „Fortunie”. Zanim otwarto hutę szkła, w połowie XIX wieku mieściła się tu huta warzelnia ałunu. Huty te zakładano ze względu na pobliskie czynne kopalnie, które posiadały duże ilości miału węglowego, stanowiącego podstawowy surowiec do produkcji ałunu.
Idąc prosto (W), dochodzimy do skrzyżowania ul. Dąbrowskiej i ulicy Długoszyńskiej. Skręcamy w ulicę Długoszyńską (SW) i idąc prosto dochodzimy do pomnika „Ofiarom Faszyzmu” (16). Pomnik powstał dzięki ofiarności mieszkańców Dąbrowy Narodowej oraz miejscowych zakładów pracy w 1981 roku.
Na skrzyżowaniu ulic: Długoszyńskiej, Strażackiej i Szkolnej mijamy po drodze jedną z pasiek. Pasieka Jana Bryły jest kontynuacją tradycji rodzinnych. Pszczelarstwo w Dąbrowie sięga lat 60.XX wieku. Ule znajdowały się również w ogrodzie starego budynku szkolnego. Poruszając się ulicą Szkolną (NW) dochodzimy do ulicy Spółdzielczej. Po lewej stronie skrzyżowania ukazuje się Kapliczka słupkowa (17). O jej pochodzeniu wiadomo tylko tyle, że pochodzi z czasów kiedy wśród osadników dominowała ludność pochodzenia żydowskiego.
Tutaj kończy się szlak. Można jeszcze wrócić z tego miejsca do tablic informacyjnych, po drodze mijając dom z nr 8. W latach 50/60.XX wieku mieściła się tu, jak wspominają mieszkańcy „porodówka”. Od kapliczki można udać się do ulicy Katowickiej, gdzie znajduje się przystanek autobusowy.
Na trasie mijamy dom z nr 3, gdzie w przeszłości mieścił się popularny nie tylko wśród okolicznych mieszkańców rodzinny zakład fryzjerski Zofii i Mieczysława Musiałów. Całkowita długość trasy to ok. 4,5 km. Pokonując trasę spacerem, należy przeznaczyć na nią ok. 2 godziny. Zachęcamy wszystkich do odkrywania szlaku, na którym krajobraz małej osady zastąpiony został krajobrazem miejsko – przemysłowo – handlowym, wpisanym na stałe w zmieniającą się, otaczającą nas rzeczywistość.

Zapraszamy do odwiedzania szlaku i poznawania historii Dąbrowy Narodowej - osiedla Jaworzna czytając przewodnik, który od stycznia dostępny będzie w MBP Jaworzno oraz bibliotekach jaworznickich szkół.

 

 

DZIEJE PARAFII MBA W DĄBROWIE NARODOWEJPROJEKT ZREALIZOWANO W RAMACH PROJEKTU KORBA


Grupa projektowa
Uczniowie Gimnazjum Nr 9 w Zespole Szkół Nr 4 w Jaworznie

Korbowy lider 2011, autor książki: Karolina Szyszko
Członkowie grupy projektowej: Barbara Gołas i Piotr Pniak
Korbowy opiekun projektu: Aneta Esnekier
Szkolny opiekun projektu: Agnieszka Gacek

ZAPRASZAMY DO LEKTURY

GRAFFITI SZTUKA CZY WANDALIZM


Grupa projektowa
Uczniowie Gimnazjum Nr 9 w Zespole Szkół Nr 4 w Jaworznie

Marcin Twardowski
Jan Dubiel
Dominik Dziubek
Szkolni opiekunowie projektu: Joanna Gruszecka, Jagoda Aszkowska

Słowo ukryte w graffiti- DREAM (marzenie)ZEMSTA_akt 2 scena 1

ZOBACZ NA YOU TUBE

Smaczne gotowanie, kulturalne podanie do stołu

22 czerwca 2012