Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
2 kwietnia 2021


Dnia 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony przez ONZ, w celu podnoszenia świadomości społeczeństwa oraz zwrócenia uwagi na dyskryminację, izolację oraz nadużycia, jakichczęsto doświadczają osoby dotknięte autyzmem.  W tym dniu jednoczymy się osobami autystycznymi, ubierając się na niebiesko, zapalając niebieskie światła. Od tej daty przez cały kwiecień trwa Miesiąc Wiedzy na temat Autyzmu. Obecnie Autyzm, obok chorób nowotworowych i cukrzycy, postrzegany jest jako jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych XXI wieku. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy. 

 

Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie. 

Bądźmy solidarni z osobami z autyzmem. 

Zachęcamy do obejrzenia animacji "Amazing Things Happen", obrazującej czym jest ASD - spektrum zaburzeń autystycznych. Warto uświadomić sobie z jakimi problemami, w codziennym życiu, mierzą się autyści.
 
https://www.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg
 
 
 
 
 
Grafika - co to znaczy mieć autyzm?


 

  

“Mam autyzm 

Mnie się nie leczy.... 

Mnie się uczy,  

jak żyć w świecie do którego nie pasuję. 

Terapie są moją nauką...A Twoja  

miłość, tolerancja i akceptacja, 

To najlepsza terapia jaką możesz mi ofiarować” 

                                                Chłopiec z Krainy Spektrum 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie