Biblioteka
Artykuły
Szkolna Liga Czytelników - Regulamin
-
Uczestnicy czytają książki wybrane przez bibliotekarza oraz rozwiązują przygotowane do nich testy.
-
Testy do przeczytanych książek udostępnia uczestnikowi konkursu bibliotekarz. Testy zawierają pytania dotyczące treści całej książki lub jej fragmentu, a także pytania interdyscyplinarne powiązane z treścią książki.
Szkolna Liga Czytelników dla klas 1-4
Wszystkich uczniów lubiących czytać książki, zapraszamy do wzięcia udziału w Szkolnej Lidze Czytelników. Ze względu na pandemiczne warunki, w tym roku szkolnym nie zainicjowano działania Wielkiej Ligi Czytelników jako konkursu ogólnopolskiego.
Aby wziąć udział w konkursie należy, przy zamawianiu książek przez wiadomości w dzienniku Librus, dopisać w temacie "+test WLC". W takim wypadku, przygotowując książki do wypożyczania, dołączymy kartę zadań.
Poniżej umieszczona została lista książek, które biorą udział w konkursie.
Karty konkursowe można oddawać od 18 stycznia do 14 maja 2021r.
Beata Grzegorczyk i Diana Nowak
UWAGA konkurs
MCKiS Jaworzno po raz kolejny zaprasza do udziału w akcji
„sTWÓRZmy COŚ RAZEM edycja 2020 online – artystyczny happening”
Niestety tegoroczna edycja Miejskiego Konkursu Plastycznego “sTWÓRZ COŚ” nie odbędzie się w tradycyjnej formie. Tym razem akcja organizowana jest pod hasłem “Podejmij artystyczne wyzwanie i pokaż nam jak tworzysz!”.
W tym roku uczestnicy będą tworzyć pastelami, a temat zostanie podany w dniu happeningu na portalu społecznościowym Facebook – klub NIKO.
(Terminy w rozwinięciu)
Pasowanie na czytelnika
Dnia 4 listopada powiększyło się grono czytelników naszej biblioteki. Od dziś, uczniowie klasy 1a i 1b mogą samodzielnie korzystać ze zbiorów bibliotecznych. W czasie spotkania na korytarzu pierwszego piętra, przy Królu Maciusiu I, uczniowie dowiedzieli się: co to jest biblioteka, czym zajmuje się bibliotekarz i jak dbać o książki, żeby mogło skorzystać z nich wielu czytelników. Zdecydowali, że chcą czytać książki, bo chcą być mądrzejsi. Wysłuchali wiersza "Kwoka", czytanego przez panią Dianę Nowak i opowiadania "Wspomnienia z lasu", które przeczytała pani Beata Grzegorczyk. Na koniec spotkania każdy pierwszoklasista otrzymał zakładkę do książki.
Konkurs "Z kotem mi do twarzy"
REGULAMIN
REGIONALNEGO KONKURSU CZYTELNICZO - PLASTYCZNEGO
DLA UCZNIÓW KLAS 2-5 SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
„Z KOTEM MI DO TWARZY”
ORGANIZATORZY:
SP 29 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej
Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej Filia nr 5
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Dąbrowie Górniczej
Każdy uczestnik przygotowuje prace: pisemną i plastyczną.
Formą pisemną ma być nowa, wymyślona przez uczestnika przygoda kota Cukierka
-
Praca pisemna w formie opowiadania musi zawierać minimum 200 słów, preferowana forma zapisu – plik Word. W przypadku problemów technicznych można przesłać wyraźne zdjęcie opowiadania.
Formą plastyczną – ilustracja do tego opowiadania
-
Wymagania techniczne pracy plastycznej: praca wykonana w formacie A4, technika dowolna
Wyniki konkursu "Moja przygoda z książką"
Konkurs „Moja przygoda z książką” został rozstrzygnięty.
Jury postanowiło przyznać cztery równorzędne wyróżnienia w kategorii klas 4-8 i dwa wklasach1-3.
Wyróżnieni uczniowie klas starszych otrzymują: dyplom, książkę oraz ocenę celującą z plastyki,
Uczniowie klas 1-3 otrzymują dyplomy i książeczki.
Wszystkie nagrodzone prace możecie obejrzeć w galerii.
Wyróżnienia otrzymują: (w kolejności alfabetycznej)
Dariusz Dymek 6c
Dagmara Grabiniok 6c
Mateusz Siewniak 6b
Zofia Szczypuła 3b
Justyna Witkowicz 4b
Igor Ziętek 3c
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.
B. Grzegorczyk i D. Nowak
Jak pracuje ilustrator książek?
Tego dowiedzieli się uczniowie klas: 1b, 4a, 4b i 3c. W związku z Miesiącem Bibliotek Szkolnych uczniowie niektórych klas zabawili się w ilustratorów książki. Pracując w grupach, przygotowali ilustracje i zaprojektowali okładkę do tekstu lektury "Szewczyk Dratewka". Wyniki ich pracy można wypożyczyć w bibliotece. Mamy nadzieję, że posłużą wielu uczniom.
Książki wcale nie muszą być nudne....
...przekonali się o tym uczniowie na lekcjach bibliotecznych w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Klasa 3c podczas słuchania fragmentów książki Katarzy Drzewieckiej, uczestniczyła w zabawnych przygodach dziesięcioletnich bohaterów. Uczniowie klasy 4b poznali niezwykłą dziewczynkę, bohaterkę książki „Wyspa mojej siostry”, napisanej przez Katarzynę Ryrych. Dzieci odkryły, że ich niepełnosprawni rówieśnicy mogą być szczęśliwi, jeśli tylko ktoś im w tym pomoże. Klasa 2b miała okazję poznać pełną humoru historię o przyjaźni chłopca i skrzata. W trakcie słuchania powstały piękne ilustracje do tekstu.
Zachęcamy do częstszego wypożyczania i czytania książek!
Zapraszamy do szkolnej biblioteki.
W galerii zamieszczamy niektóre prace uczniów klasy 2 b. Rysunki te są ilustracjami do nowej książki Waldemara Cichonia "Skrzat".
29. września - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Z tej okazji, uczniowie klas pierwszych i drugich uczęszczający do świetlicy szkolnej, wysłuchali opowiadania Malgorzaty Musierowicz pt.: Rybka, czytanego przez panią bibliotekarkę - Beatę Grzegorczyk.
Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię i pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki, a przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie jest świetną okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem czy kolegami. Warto, więc obchodzić takie święto każdego dnia, poświęcając na czytanie choćby tylko 30 minut dziennie.
Serdecznie zachęcamy do codziennego głośnego czytania dzieciom.
Konkurs "Moja przygoda z książką"
W październiku obchodzimy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
Z tej okazji chcemy zaprosić wszystkich uczniów do udziału w konkursie
„Moja przygoda z książką”.
Prace:
Forma płaska – technika dowolna
Format A3
Prace należy podpisać: imię, nazwisko, klasa
Termin oddawania prac – 23. października 2020 r.
Miejsce oddawania prac: biblioteka szkolna
Zapraszamy do udziału Diana Nowak, Beata Grzegorczyk
Regulamin wypożyczania podręczników
Regulamin wypożyczania podręczników w Szkole Podstawowej nr 8 im. Janusza Korczaka w Jaworznie
Opracowany na podstawie Ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw z dnia 30 maja 2014 r. (Dz.U. z 2014 r. Poz. 811)
- Biblioteka przyjmuje podręczniki, materiały edukacyjne oraz materiały ćwiczeniowe
na podst. Art. 22 ad ust. 1 o systemie oświaty i stanowią one własność Szkoły . - Bibliotekarz rejestruje podręczniki i materiały edukacyjne w „Księdze inwentarzowej podręczników”.
- Podręczniki i materiały edukacyjne powinny być użytkowane przez okres minimum trzech lat.
- Podręczniki, wypożycza się nieodpłatnie, na początku roku szkolnego, na okres jednego roku szkolnego, z wyłączeniem wakacji. Termin zwrotu podręczników - ostatni tydzień roku szkolnego.
- Materiały ćwiczeniowe bibliotekarz wydaje uczniom nieodpłatnie i bezzwrotnie
po podpisaniu potwierdzenia odbioru. - Bibliotekarz w zakresie wypożyczenia podręczników i materiałów ćwiczeniowych współpracuje z wychowawcami oraz rodzicami.
- Podręczniki i materiały ćwiczeniowe wypożyczane są:b) nowe, przysyłane przez wydawnictwo w danym roku szkolnym – w terminie
do trzech dni po dostarczeniu do szkoły. - Rodzic ma obowiązek zapoznania się z Regulaminem wypożyczania podręczników umieszczonym na stronie szkoły.
- Uczeń otrzymuje „Kartę wypożyczenia podręczników”, którą ma obowiązek wypełnić i zwrócić w wyznaczonym terminie.
- Rodzice są zobowiązani do sprawdzenia stanu podręczników lub materiałów edukacyjnych po otrzymaniu ich przez dziecko i natychmiastowego zgłoszenia ewentualnych wad lub uszkodzeń.
- Uczeń ma obowiązek używania podręczników, zgodnie z przeznaczeniem, chronienia przed uszkodzeniem czy zniszczeniem.
- Uczeń jest zobowiązany do założenia okładek na wszystkie podręczniki w sposób umożliwiający ich zdjęcie bez uszkodzenia książek oraz podpisania podręcznika imieniem
i nazwiskiem. - W przypadku, gdy uczeń w trakcie roku szkolnego zostanie przeniesiony do innej szkoły, jest zobowiązany wcześniej zwrócić podręczniki lub materiały edukacyjne w należytym stanie.
- W razie zniszczenia bądź zagubienia podręcznika lub dołączonych do niego płyt CD, rodzic jest zobowiązany odkupić identyczny podręcznik.
- a) pozostające w zasobach biblioteki – w pierwszym tygodniu nauki,
Wspaniałych WAKACJI!!!
Wielka Liga Czytelników
Pragniemy poinformować, że uczeń klasy 2b - Jan Kurp, zakwalifikował się do powiatowego finału Wielkiej Ligi Czytelników.
28 maja, wziął udział w teście dotyczacym treści książki Dominika Wieczorkiewicza pt.:"Hulajnogą przez Smocza wyspę" i uzyskał tytuł Pierwszego Wicemistrza Powiatu w kategorii klas 1-4.
Gratulujemy!
Zaszyfrowana wiadomość
Bajkowa krzyżówka
Uczniowie klas czwartych SP8 czytają i polecają
Dziś, do uczniów prezentujących swoje prace plastyczne dotyczące książek, dołączyli czwartoklasiści.
Podręczniki
W sprawie zwrotu podręczników przez uczniów/rodziców klas 4-8
O terminie zwrotu podręczników, uczniowie i rodzice poszczególnych klas, zostaną powiadomieni przez dziennik elektroniczny.
-
Osoby zwracające książki do biblioteki tj. uczniowie/rodzice, podczas zwrotów książek, zobowiązani są do używania środków ochrony osobistej – maseczek, rękawiczek jednorazowych.
-
W przypadku większej liczby osób, zwracających książki w tym samym czasie, należy zachować odległości min. 1,5 m od drugiej osoby.
-
Prosimy o zwrot podręczników w kompletach, usunięcie foliowych okładek, usuniecie zapisanych ołówkiem notatek, zwrócenie uwagi na czystość i estetykę książki - wyprostowane pogięte kartki, sklejone rozdarcia.
-
Podręczniki zapakowane do reklamówki, należy opisać w widoczny sposób: imię, nazwisko ucznia, klasa, telefon do rodzica.
-
Paczkę z podręcznikami należy umieścić w przygotowanym kartonie w przedsionku przy głównym wejściu do szkoły.
-
Paczki z podręcznikami, ze względu na przepisy sanitarne, mogą być rozpakowane najwcześniej po trzech dniach. Wtedy też nauczyciele dokonają oceny stanu technicznego oraz sprawdzenia liczby zwróconych książek).
-
W sytuacji stwierdzenia zniszczenia lub braku podręcznika, rodzic zobowiązany jest do zakupu nowego egzemplarza lub (jeśli nie ma takiej konieczności) pokrycia kosztów, o czym zostanie poinformowany telefonicznie lub za pomocą dziennika elektronicznego.
-
w sprawie wątpliwości i wyjaśniania spraw dotyczących biblioteki, rodzice mogą kontaktować się przez dziennik Librus z p. Beatą Grzegorczyk.
Uczniowie klas szóstych SP8 czytają i polecają
Prezentujemy prace plastyczne uczniów klas szóstych. Obejrzyj galerię.
Uczniowie klas piątych SP8 czytają i polecają
Tym razem prezentujemy prace plastyczne uczniów klas piątych. Obejrzyj galerię.
Szyfr harcerski - rozwiązanie
Złam szyfr - rozwiązanie
Zgadywanka
Wykreślanka - rozwiązanie
W niej ukryte zostało 25 haseł związanych z książką i biblioteką - poziomo, pionowo i na skos - od strony lewej do prawej i od prawej do lewej, także wszystkie możliwe kierunki.
Uczniowie klas młodszych polecają: "Nela- mała reporterka"
Dziś uczennica klasy drugiej poleca książkę małej reporterki - Neli.
Uczniowie klas młodszych prezentują "Dasz radę, Cukierku!"
Książka, którą chciałbym Wam polecić to „Dasz radę, Cukierku!”. Jest to kolejny tom przygód kota Cukierka. Autorem jest Waldemar Cichoń.
W tej części Maciek chce zostać magikiem i używa do swoich sztuczek kota Cukierka. Kot przeżywa nieszczęśliwe dni, ponieważ jest załamanie pogody i nie może wyjść na dwór. Rozwiązana zostaje tajemnica zniknięcia kotleta schabowego. W tym tomie deszcz u sąsiada pada od spodu, a w pozostałych ogródkach jest susza. Maciek chce wygrać konkurs internetowy z pomącą Cukierka. Kot musi też przejść strajk głodowy.
Wszystkie przygody są bardzo zabawne. W książce są ciekawe ilustracje Dariusza Wanata. Obrazki są kolorowe i śmieszne.
Polecam książkę, ponieważ nauczyłem się z niej nowych słów i dowiedziałem wielu rzeczy o kotach. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, co zmalował kocur bury, zapraszam Cię do lektury.
ucz. kl. 1.
Uczniowie klas młodszych prezentują - "Czarna owieczka"
Jan Grabowski - "Czarna owieczka"
praca plastyczna i pisemna - ucz. kl. 2.
Tydzień Bibliotek -Bajkowa krzyżówka
Z okazji Tygodnia Bibliotek, w poniedziałek uczniom została zaproponowana Bajkowa krzyżówka z hasłem. Podajemy jej rozwiązanie i dziękujemy za włączenie się do wspólnej zabawy oraz całkiem spory odzew. Jako pierwsza rozwiązanie krzyżówki nadesłała Olga Wilk z kl. 2a, druga była Anna Sommerfeld z kl. 3b, zaś jako trzeci rozwiązanie podał nam Miłosz Baran z kl. 3B. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do dalszej zabawy!
Tydzień Bibliotek i Dzień Bibliotekarza 2020
Maj jest szczególnym miesiącem, w którym wszystkie biblioteki mają swoje święto. Każdego roku w dniach 8-15 maja obchodzony jest Tydzień Bibliotek, zaś 8 maja to Dzień Bibliotekarza. Okazje te zawsze były sposobnością do organizowania wielu ciekawych przedsięwzięć bibliotecznych, akcji czytelniczych czy konkursów. Wydarzenia te mają na celu podkreślić fakt, że biblioteki są ważnymi i potrzebnymi instytucjami oraz istotnym elementem naszego społeczeństwa. W tym roku, ze względu na zaistniałą sytuację, działalność bibliotek skupia się na wydarzeniach on-line.
Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek brzmi: „Zasmakuj w bibliotece”, wydarzenie promuje również plakat.
Uczniowie SP8 czytają i polecają: Rick Riordan "Zagubiony Heros"
Książka, którą chciałbym wszystkim polecić nosi tytuł „Zagubiony Heros”. Jej autorem jest Rick Riordan, który pisze książki kryminalne i fantasy dla młodzieży. Sięgnąłem po tę książkę, ponieważ lubię mitologię grecką, ale również dlatego, że książka jest bardzo gruba i nie muszę po dwóch dniach szukać nowej.
Zagubiony Heros to opowieść o trójce przyjaciół. Jednym z nich jest Jason, który budzi się w autobusie wycieczkowym i nic nie pamięta. Nie wie jak się w nim znalazł i dokąd jedzie. Okazuje się, że autobus wiezie młodzież do Szkoły Dziczy. Jest to szkoła dla trudnej młodzieży. Tam spotyka pozostałych dwóch bohaterów książki Leo i Piper. Cała trójka zostaje jednak przeniesiona ze szkoły do Obozu Herosów, gdzie dowiadują się, że są herosami czyli półbogami. Jason chcąc poznać swoją przeszłość, pomaga Herze, która obiecała mu odzyskanie wspomnień w zamian za uwolnienie jej z klatki.
Każdy z nastolatków ukrywa jakąś tajemnicę. Wspólnie tworzą idealną drużynę i przeżywają niesamowite przygody. Muszą stawiać czoła niemałym wyzwaniom. Od nich zależy los Olimpu i całego świata!
Książka jest pełna akcji, humoru i zagadek. Nie tylko można przy niej świetnie spędzić czas, ale można również nauczyć się wiele o mitologii. Myślę, że spodoba się ona wszystkim i w każdym wieku.
ucz. kl. 5.
Uczniowie klas młodszych prezentują
Andrzej Maleszka - "Magiczne drzewo"
praca wykonana przez ucz. kl. 2.
"Droga przez mękę" do czytania książek
W związku ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich, postanowiłem spróbować zachęcić nieco moich kolegów ze szkoły do przeczytania moim zdaniem jednej z najlepszych książek, jakie w ostatnim czasie czytałem. Pomysł ten przyszedł mi do głowy, gdyż muszę przyznać, sam do niedawna do czytania podchodziłem z ogromnym dystansem i robiłem to tak naprawdę, bo musiałem.
Uczniowie SP8 czytają i polecają: Jeff Kinney "Dziennik cwaniaczka"
W związku ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich postanowiłem spróbować zachęcić nieco moich kolegów ze szkoły do przeczytania moim zdaniem jednej z najlepszych książek, jakie w ostatnim czasie czytałem.
Spytacie pewnie, co takiego zachwyciło, zaciekawiło mnie w tej książce? Już w skrócie opowiadam, tak, aby nikomu nie zepsuć zabawy przy jej czytaniu.
Książka opowiada o życiu nastoletniego chłopca Grega Heffleya, mieszkającego w Stanach Zjednoczonych. Greg chodzi do Gimnazjum i w humorystyczny sposób opowiada o swoim życiu i wydarzeniach szkolnych w prowadzonym przez siebie dzienniku.
Ma on śmieszne przygody i już na początku twierdzi, że jest najlepszym człowiekiem, jakiego zna i nie musi robić listy postanowień na Nowy Rok, ponieważ nie ma, co poprawiać w sobie. Ale za to postanawia pomóc innym i spisuje listę postanowień dla pozostałych domowników: mamy, taty oraz braci. Przyjaźni się z kolegą Rowleyem oraz jest zakochany w pięknej dziewczynie z klasy.
Ma wiele ciekawych przygód, do przeczytania których bardzo wszystkich zachęcam. Są one
niesamowicie zabawne i na pewno każdemu poprawią humor, zwłaszcza w okresie epidemii.
Książka składa się z kilkunastu części i każdą z nich szczerze polecam do przeczytania.
Ucz. kl. 5.
Uczniowie klas młodszych prezentują
Renata Piątkowska - "Gang Słodziaków"
praca wykonana przez ucz. kl. 2
Uczniowie SP8 czytają i polecają: Karol Lipiński: "Chłopiec bez przeszłości"
Książka którą chce Wam polecić nosi tytuł „Chłopiec bez przeszłości”. Autorem książki jest Karol Lipiński. Sięgnąłem po nią, ponieważ zaciekawiła mnie okładka, tytuł oraz fakt, że lubię science fiction. Dodatkowo przeczytałem kilka recenzji w internecie, które potwierdziły mój wybór.
Głównym bohaterem jest Jaś, który budzi się w zrujnowanym mieście i nie pamięta skąd jest. Miasto, w którym się obudził to zniszczona Warszawa w roku 2068. Chłopiec nie wie kim jest, nie zna swojej rodziny oraz swojego pochodzenia i wieku. Na swojej drodze spotyka różnych ludzi. Jedni chcą mu pomóc, a inni wykorzystać go. Jaś trafia do szkoły, w której jest poniżany i wytykany palcami. Nawet w swoim nowym domu nie czuje się bezpiecznie. Jego życie nie jest łatwe. Na szczęście spotyka Miyamoto Musashi- mistrza sztuk walki, który chce mu pomóc i oferuje mu nowe możliwości. W międzyczasie Ziemia staje w obliczu zagrożenia z kosmosu...
Książka jest bardzo wciągająca i trzymająca w napięciu, ale również pouczająca. Cytat, który zapadł mi w pamięci pokazuje, że chłopiec bez przeszłości ma ciągle wpływ na swoją przyszłość.
„Pamiętaj tylko, że to ty wybierasz, kim jesteś i kim będziesz”.
Polecam tą książkę wszystkim, którzy lubią kryminały, fantastykę i chcą na chwilę oderwać się od realnego świata.
Uczniowie klas młodszych prezentują "Jak się masz, Cukierku?" - Waldemar Cichoń
Ostatnio przeczytałem książkę pt. „Jak się masz Cukierku?”. Napisał ją Waldemar Cichoń. Bardzo spodobała mi się nasza obowiązkowa lektura „Cukierku, ty łobuzie” i dlatego postanowiłem przeczytać kolejną część. Książka opowiada o przygodach kota Cukierka. Cukierek brał udział w reklamie karmy. Był też aktorem w teatrze. Obchodził Światowy Dzień Kota i dostał tort rybny. W tej części Cukierek zakochał się w czarno-białej kotce, która bardzo mu się spodobała. Poznał również kota, który przybłąkał się do domu.
Wszystkie przygody Cukierka były ciekawe i zabawne. Najbardziej spodobało mi się opowiadanie o wizycie u weterynarza pt. „Tradycja”.
Książka ma dużo śmiesznych i kolorowych obrazków. Obrazki pomagają zrozumieć i wyobrazić sobie opowiadanie. Polecam tę książkę wszystkim, którzy lubią odpocząć przy czytaniu zabawnych opowiadań. Ja planuję przeczytać kolejną część pt „Dasz radę, Cukierku”
ucz. kl. 1.
Uczniowie klas młodszych prezentują
Brandon Mull - "Baśniobór"
rysunek wykonany przez ucz. kl. 2.
Uczniowie SP8 czytają i polecają: Juliusz Verne - "Dzieci kapitana Granta"
Chciałem podzielić się wrażeniami z czytanej właśnie przeze mnie, razem z tatą, książki Juliusza Verne'a pod tytułem „Dzieci kapitana Granta”.
Liczne niebezpieczeństwa, niespodziewane odkrycia, zmylone tropy, odwiedziny w kolejnych, niezbadanych krainach, poznawanie nowych, niekoniecznie przyjaźnie nastawionych ludzi - w „Dzieciach kapitana Granta” znajdziemy wszystko, czego można się spodziewać po dobrej powieści przygodowej i podróżniczej. Miłośnicy geografii, którzy sięgną po tę książkę, na pewno nie będą mieli powodu do narzekań - tekst jest pełen informacji z tej dziedziny; nie da się również przeoczyć ciekawostek historycznych. Autor bez wątpienia miał nie tylko olbrzymią wyobraźnię, ale też bardzo rozległą wiedzę, którą potrafił wykorzystać w swojej twórczości.
Gorąco polecam wszystkim żądnym przygód.
Ucz. kl. 4
Uczniowie SP8 czytają i polecają: Regina Brett - "Jesteś cudem"
Moją ukochaną książką, dzięki której zaczęłam czytać nie tylko obowiązkowe lektury, jest ,,Jesteś cudem” Reginy Brett.
Moją przygodę z książką zaczęłam całkiem niedawno. Jestem nastolatką, mam swoje humorki, niejednokrotnie czuję się źle we własnym ciele i ucieka pewność siebie. Fajnie, aby mieć wtedy obok siebie osobę, która będzie codziennie przypominać, że każdy z nas "jest cudem" i nie możemy zadręczać się czymś, na co nie mamy wpływu...
Uczniowie klas młodszych prezentują
Zachęcamy do oglądania zaczątku przyszłej "Galerii postaci literackich". Dziś pierwszy portret. Oto główny bohater książki pt. "Cukierku, ty łobuzie" Waldemara Cichonia, narysowany przez ucz. kl. 1. . Jeśli chcecie zobaczyć tu swoją pracę, przyślijcie ja do nas na adres podany przez Librus.
Uczniowie SP8 czytają i polecają: ,,Początek mnie i Ciebie" - Emery Lord
Zapraszamy do czytania opinii o książkach, przeczytanych przez uczniów klas 4-8.
,,Początek mnie i Ciebie" - Emery Lord
Niedawno miałam okazję przeczytać książkę pt. ,,Początek mnie i Ciebie" napisaną przez Emery Lord . Opowiada o życiu dziewczyny, która doświadczyła śmierci bliskiej osoby .
Moim zdaniem autorka tej książki podjęła ważny temat, jakim jest życie dziewczyny po śmierci swojego chłopaka. Główna bohaterka - Paige czuje się źle, gdy ludzie składają jej kondolencje. Była bowiem w związku z Aaronem tylko dwa tygodnie przed jego śmiercią, a jest traktowana jak wdowa po śmierci męża. Postać ma również inny problem. Rozwiedzeni rodzice wracają do siebie.
Lektury on-line
Aby dobrze poznać lekturę, nie wystarczy przeczytać streszczenie. Zachęcamy do czytania pełnego tekstu lub słuchania pełnego audiobooka.
Przedstawiamy listę linków do niektórych lektur. Niestety nie wszystkie lektury są dostępne on-line.
Święta z książką
W piątek 13. grudnia w naszej bibliotece udostępnimy czytelnikom zupełnie nowe książki. Te, które były tu wcześniej, też są ciekawe i także czekają, aby je przeczytać. Serdecznie zapraszamy do biblioteki i wypożyczenia kilku książek na czas Świąt i ferii. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Niezdecydowanym służymy pomocą w wyborze lektury.
Kliknij “czytaj więcej” i poznaj nowości.
Święta z książką dla młodszych uczniów
Młodszych czytelników również zapraszamy do czytania. Mamy dla Was nowe książki o przygodach “Vladka, najmilszego wampirka” i jego przyjaciół. Kilkanaście książek z serii “Czytam i główkuję” o Fredku, Królu Gromoryku i Szczurkach. Dwie książki o awanturach w lesie i Słodziakach. I wiele, wiele innych, które czekają na Was na bibliotecznych regałach.
Wielka Liga Czytelników
Szkolna biblioteka zaprasza wszystkich uczniów kl. 1 - 8 i rodziców do udziału w Wielkiej Lidze Czytelniczej. Zachęcamy wszystkich do wspólnego czytania książek. Szczegółowe informacje zamieszczone są na:http://wielka-liga.pl/regulamin/ .
Regulamin wypożyczania podręcznikow
„Dlaczego słoń ma długi nos?” - Głośne Czytanie w SP 8
W dniach 5 i 7 czerwca w naszej szkole uczniowie klas 1-4 oraz 6a mieli okazję uczestniczyć w głośnym czytaniu. Była to już druga tego typu akcja czytelnicza w tym roku szkolnym. Tym razem na warsztat został wzięty klasyczny już tekst Rudyarda Kiplinga, który został zaadaptowany na potrzeby tegoż wydarzenia i zredagowany przez panią Beatę Grzegorczyk – bibliotekarza szkolnego. W rolę poszczególnych bohaterów historii wspaniale wcielili się nauczyciele. Wydarzeniu towarzyszyła gazetka prezentująca czarno-białe rysunki wszystkich zwierząt występujących w treści bajki.
Od karnawalu do Wielkanocy czyli polskie zwyczaje i obrzędy
W piątkowe przedpołudnie, 5 kwietnia 2019 roku, w Szkole Podstawowej nr 8 w Jaworznie odbyła się wspaniała akademia. Po tygodniach przygotowań oraz wielu próbach nadszedł czas zaprezentowania efektów pracy szerszemu gronu widzów. W tym celu o godzinie 11.00 wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej, pięknie przystrojonej na tę okoliczność mnóstwem barwnych motyli i napisem Wesołego Alleluja!
Konkurs biblioteczny - Wyzwanie czytelnicze
Przypominamy, że nadal można uczestniczyć w "Wyzwaniu czytelniczym". Nowe wyzwanie dla uczniów klas 3-7 brzmi: znajdź 10 książek, których tytuł zawiera przymiotnik". Dla uczniów klas drugich: znajdź 10 książek, które na okładce zawierają rysunek dwóch osób różnej płci". Zapraszamy do zabawy. Karty konkursowe znajdują się w bibliotece.
Festiwal Piosenki Ludowej "Złoty kogut"
W ostatni dzień przed feriami zimowymi – tj. 8 lutego 2019 roku – odbył się Festiwal Piosenki Ludowej. Była to już ósma edycja tego wydarzenia, którego pomysłodawcą i organizatorem jest pani Beata Grzegorczyk – bibliotekarz szkolny. W tym dniu w strojach szkolnych dominowały kwieciste spódniczki, koronkowe kołnierzyki, gorsety i czerwone korale, a cała szkoła rozbrzmiewała ludowymi melodiami.
Projekt czytelniczo-geograficzny
Klasy piąte, pod kierunkiem pani Marzeny Kurek, realizują projekt „Wyruszamy w podróż z Nelą”. Zadaniem uczniów jest przeczytanie rozdziału z wybranej książki Neli – małej podróżniczki, a następnie przygotowanie i przedstawienie w czasie lekcji geografii, krótkiej relacji z przeczytanej lektury. Uczeń opowiada o podróży bohaterki, wskazuje na mapie kraj, który był celem jej wyprawy oraz prezentuje przygotowany przez siebie plakat. Prace plastyczne są eksponowane na tablicach trójdzielnych na pierwszym piętrze obok biblioteki.
Wielka Liga Czytelników - etap powiatowy
III miejsce w Wielkiej Lidze Czytelników
28. lutego 2019 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach Filia w Jaworznie, zorganizowany został powiatowy etap Wielkiej Ligi Czytelników. Aby zakwalifikować się do tego etapu należało, w szkolnym finale, zdobyć co najmniej 80% punktów. W tej części konkursu wzięło udział 16 drużyn z jaworznickich szkół podstawowych. Osiem drużyn składających się z uczniów z klas 1-4 i osiem z klas 5-8. Nasi reprezentanci: Milena Chmura z kl. 4d i Mikołaj Zygmunt z kl. 3a, zajęli trzecie miejsce. Finalistom serdecznie gratulujemy. Wszystkich uczniów zapraszamy do codziennego czytania oraz do uczestnictwa w Wielkiej Lidze Czytelników w przyszłym roku szkolnym.
Wielka Liga Czytelników
Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1-8 oraz ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz skupienia wokół wspólnego czytania dzieci wraz z rodzicami. Misją wydarzenia jest promowanie czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego. Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych czytelników.
Uczestnicy szkolnego etapu WLC, którzy zdobędą co najmniej 6 sprawności, wezmą udział w teście kwalifikacyjnym. Test kwalifikacyjny jest obowiązkowy dla wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w etapie powiatowym. Uczestnik musi zdobyć co najmniej 80% punktów (czyli min. 80 pkt.). Nawet jeżeli w szkole jest tylko jeden uczestnik konkursu, to musi wypełnić test kwalifikacyjny.
W naszej szkole Test będzie dotyczył książki „Cukierku, ty łobuzie” i odbędzie się 28 stycznia.
Zapraszamy do zabawy i życzymy powodzenia
Dzień głośnego czytania
16 listopada panie Beata Grzegorczyk i Elżbieta Homlak – szkolne bibliotekarki, zorganizowały Dzień Głośnego Czytania. Oprócz organizatorek dzieciom czytały: pani dyrektor Dorota Dubiel, wicedyrektor Ewa Banduła, nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej i języka polskiego oraz ksiądz Andrzej Małodobry.
Uczniowie klas 1-4 zaproszeni zostali do wysłuchania bajki Beaty Ostrowickiej "Ale ja tak chcę!". Ta niewielka książeczka opowiada o małych stworkach – drzewiakach – mieszkających w lesie "niby razem, a jednak osobno" i tajemniczym Nowym. Bajka opowiada o tym, jak ciężko komuś nowemu odnaleźć się w grupie. Pozwala zrozumieć, że nie wolno odrzucać nikogo tylko dlatego, że jest inny. Uświadamia dzieciom, że postępowanie według zasady „ale ja tak chcę”, nie zawsze jest właściwe, a czasem może być krzywdzące dla innych.
Kiermasz taniej książki
22 listopada, w czasie trwania zebrań z rodzicami, zorganizowany został kiermasz książek, objęty patronatem Rady Rodziców. Swoją pomoc w reklamowaniu i sprzedaży zaproponowały dwie uczennice z klasy piątej i ósmej. Dzięki Hurtowni Taniej Książki, mogłyśmy zaoferować: powieści, lektury, słowniki, komiksy oraz mnóstwo książeczek z zadaniami i naklejkami dla młodszych i starszych dzieci. Wielu rodziców skorzystało z możliwości kupienia książek. Dochód z kiermaszu przeznaczony zostanie na zakup nowych książek do biblioteki szkolnej, drobnych nagród dla uczestników konkursów lub materiałów biurowych.
Prezentujemy kilka woluminów, pozyskanych od Hurtowni w ramach organizacji kiermaszu, które niebawem znajdą się na bibliotecznych półkach.
Akcja czytelnicza sieci sklepów "BIEDRONKA"
We wrześniu klasy 1-3 wzięły udział w akcji zorganizowanej przez sieć sklepów "Biedronka".
Do wszystkich szkół podstawowych w Polsce organizatorzy wysłali bezpłatne zestawy książek pt. „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” oraz pakiety materiałów informacyjnych i motywacyjnych, a także zestaw maskotek.
Każda klasa otrzymała jedną książeczkę, maskotkę - "Słodziaka" oraz komplet kart i naklejek, które miały zachęcić uczniów do codziennego czytania. Zadaniem uczniów było czytanie z rodzicami dowolnej książki codziennie, przez co najmniej 20 minut i zbieranie naklejek na karcie czytelniczej. Wyzwanie czytelnicze zakończyło się rysowaniem dalszych przygód "Gangu Słodziaków".
Spotkanie z poetką Urszulą Kępką
Dnia 19 września uczniowie z klas 2a i 2b mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z poetką Panią Urszulą Kępką. Na spotkaniu Pani Kępka prezentowała wiersze ze swojego debiutanckiego tomiku poezji dla dzieci „Mania i Frania”.
Dzieci chętnie wysłuchały wszystkich wierszy, rozmawiały o postaciach oraz zastanawiały się nad tym, gdzie mieszkają czarownice i czym się zajmują, co swoim dzieciom śpiewa kocia mama, czy żaba może pokochać bociana i skąd bierze się tęcza. Uczyły się też piosenki o czarownicach mieszkających na Łysej Górze. Na koniec spotkania dzieci mogły kupić nową książeczkę z dedykacją Pani Urszuli Kępki. Dziękujemy za miłe spotkanie.
Nasze recenzje
Cztery – Veronica Roth
Książka ta powstała z perspektywy drugiego, głównego bohatera trylogii Niezgodna – Tobiasa. Akcja rozgrywa się w Chicago, tuż po wojnie. Społeczeństwo jest podzielone na pięć frakcji: Altruizm, Nieustraszoność, Serdeczność, Prawość i Erudycję. Żyją one osobno, nie mając ze sobą kontaktu. Każdy szesnastolatek musi przejść test przynależności, aby sprawdzić, do której frakcji pasuje. Ci, którzy nie pasują do żadnej, zostają bezfrakcyjni, a Ci, którzy pasują do więcej niż jednej frakcji muszą zniknąć...
Tobias – podręcznikowy Altruista – jest synem Marcusa Eatona, przedstawiciela swojej frakcji. Wydawać by się mogło, że ma spokojne życie, przykładnego ojca ale nic bardziej mylnego. Marcus jest tyranem. Bije i znęca się nad synem. Tobias żyje z nim sam, ponieważ jego matka zmarła gdy był jeszcze mały. Test przynależności, – do którego tylko przez wysoką rangę ojca był od dziecka przygotowywany – daje wynik Altruizmu. Zgodnie z jego przewidywaniem, syn zachowuje świadomość podczas symulacji a to oznacza, że ma jedną z cech Niezgodnego. Ostrzega go aby nikomu nie zdradził swojej tajemnicy. Nazajutrz, w dzień Ceremonii Wyboru upuszcza swojej krwi do misy z płonącymi węglami – znaku Nieustraszoności. Zaczyna całkiem nowe życie, przybiera nowe imię – Cztery – na znak najmniejszej ilości lęków w historii. Podczas inicjacji w nowej frakcji Tobias zajmuje pierwsze miejsce i otrzymuje propozycje zostania jednym z przedstawicieli Nieustraszoności. Pewnego dnia znajduje w pokoju tajemniczą karteczkę z napisem daty, miejsca i czasu spotkania. Gdy na nie idzie, okazuje się, że to jego matka, która wcale nie zmarła tylko uciekła. Po powrocie, Cztery rezygnuje z posady przywódcy, zaczyna pracę w pomieszczeniu kontrolnym i zostaje instruktorem młodych nowicjuszy. To właśnie tam, spotyka Tris – intrygującą dziewczynę, która tak samo jak on pochodzi z Altruizmu. Zaczyna jej ufać i pozwala aby mogli się nawzajem pooznać.